Zaferin 100. Yılı Büyük Coşkuyla Kutlandı

 Zaferin 100. Yılı Büyük Coşkuyla Kutlandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı ilimizde düzenlenen çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Kutlama programı ilk olarak Atatürk anıtına çelenk sunulmasıyla başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Şeref Defterini imzaladı.

Daha sonra ise tebrikat törenine geçildi. Vali Dr. Yılmaz Şimşek, Garnizon Komutan V. Piyade Albay Önder Özcan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, 30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. yılı kutlama programları kapsamında Valilik Makamında gerçekleştirilen programda tebrikleri kabul etti.

100’üncü Yıl Coşkusu Yaşandı

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100. Yıldönümü Kutlamaları, Atatürk ve Kongre Müzesi önünde Vali Dr. Yılmaz Şimşek, 5. Piyade Eğitim Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Önder Özcan ve Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’in askeri araç üzerinde halkı selamlaması ile devam etti.

Törenin açış konuşmasını yapan Muharip Gaziler Derneği adına Kıbrıs Gazisi Mehmet Bölükbaşı, Türk milletinin tarih boyunca gösterdiği millet olma bilinci içerisinde işgallere karşı Kuvay-ı Millîye hareketini başlattığını dile getirerek, “Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm kahramanlarımızı saygı, rahmet ve minnetle anıyoruz. 30 Ağustos Zafer Bayramı’mız kutlu olsun.” dedi.

30 Ağustos Birçok Ulusa Örnek Oldu

Garnizon Komutanlığı adına konuşan P. Üsteğmen Hakan Girgin ise, ““Tarihimizin en önemli dönüm noktası olan ve milletimizin hürriyet ve bağımsızlık fikrinin ölmez bir abidesi olarak tarihteki yerini alan 30 Ağustos Zaferi aynı zamanda bağımsız yaşamak isteyen birçok ulusa da örnek olmuştur. 30 Ağustos Zaferi, önemli bir askeri başarı olmanın yanında, milletimizin sarsılmaz azminin, sahip olduğu üstün iradenin, vatan ve millet sevgisinin, eşsiz kahramanlığının da unutulmaz sembolüdür.” dedi.

30 Ağustos Zafer Bayramı’nın 100’üncü Yıldönümü Kutlama Programları, Valilik ek binada düzenlenen kabul töreni ile devam etti. Törende Cumhurbaşkanı Recep Tayiip Erdoğan’ın 100’üncü yılı kutlama mesajının okunduğu programda konuşan Vali Dr. Yılmaz Şimşek, “Millî Kurtuluş Mücadelemizi tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zaferle taçlandıran, her aşaması kahramanlık destanlarıyla dolu 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yılındayız.” diyerek, İşte bu zaferle birlikte ‘Ya İstiklal Ya Ölüm’ parolasıyla yola çıkılan millî mücadelemiz zaferle perçinlenmiş ve Türkiye Cumhuriyeti’nin ilanına giden süreç başlamıştır.

Tarihimizin akışını değiştirerek milletimizin geleceğe yönelişini etkileyen bu önemli sürecin ardından ilkeli, ileri görüşlü ve kararlı adımlar atılıp Türkiye Cumhuriyeti kurulmuş, tarihe gömülmek istenen bir millet yeniden küllerinden doğmuştur.

Bizler bundan sonra da geçmişten aldığımız bu güç ve ilhamla Türkiye Cumhuriyeti’ni ilelebet yüceltmeye, birliğimize beraberliğimize ve kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkmaya devam edecek, iç ve dış mihraklara asla fırsat vermeyeceğiz. 

Bu duygu ve düşüncelerle; 30 Ağustos Zaferi’nin 100. yıldönümünde Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, bugüne kadar mukaddes değerler uğrunda canını feda eden tüm şehitlerimizi rahmetle anıyor, kahraman gazilerimizi minnetle yâd ediyor, Silahlı Kuvvetlerimizin ve tüm Sivaslıların Zafer Bayramı’nı kutluyorum.” diye konuştu.

Kutlamalar Sivas Tren Garı’ndan başlayıp Cumhuriyet Meydanına kadar süren Fener Alayı Yürüyüşü ile devam etti. Millî Mücadele karargâhı Sivas’ta halkın yoğun ilgi gösterdiği, 7’den 70’e herkesin meşaleler ve Türk bayraklarıyla katıldığı fener alayı, Tarihi Valilik Binası önünde son buldu.

Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler