Atatürk, Saygı ve Özlemle Anıldı

 Atatürk, Saygı ve Özlemle Anıldı

Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk, ebediyete irtihalinin 84. yılında tüm yurtta olduğu gibi ilimizde de resmi törenle anıldı.

Anma etkinlikleri kapsamında; ilk olarak Atatürk Anıtına Valilik, Tugay Komutanlığı ve Belediye çelenkleri sunuldu.

Saatler 09:05’i gösterdiğinde çalınan sirenlerle Atatürk’ün manevi huzurunda 2 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Vatandaşların da saygı duruşuna eşlik ettiği törenin sonunda İstiklal Marşı okundu, ardından göndere çekilen bayrağımız yarıya indirildi.

Vali Şimşek, İlkeleriniz Bizim İçin Yol Gösterici Olacak

Törenin sonunda Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, 10 Kasım Şeref Defterini imzalayarak, “Ömrünün büyük kısmını cephelerde vatan müdafaasında geçiren, memleketin dört bir yandan işgale uğradığı günlerde ateşten gömleği giyen büyük önder, en büyük eseri olan Cumhuriyet’le birlikte Türk Milleti’nin gönlünde şüphesiz ilelebet yaşayacaktır. Bu mukaddes vatanı bize emanet bırakan Aziz Atatürk! Hatıranız, mücadeleniz ve ilkeleriniz istikbale yürüyüşümüzde bizim için yol gösterici olacaktır.” ifadelerine yer verdi.

 “Atatürk’ün Hayatı” Konulu Kara Kalem Sergisi Açıldı

Atatürk Anıtında düzenlenen resmi törenin ardından Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezinde gerçekleştirilen Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü anma programına geçildi.

Program öncesi Gazi Mustafa Kemal Atatürk anısına Şehit Furkan Peker Anadolu Lisesi öğrencilerinin hazırladığı “Atatürk’ün Hayatı” konulu kara kalem resim sergisinin açılışı yapıldı.

 Şehit Furkan Peker Anadolu Lisesinden Orotoryo Sunumu

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek ve il protokolü daha sonra anma programına katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda Sivas Valiliği adına Şehit Furkan Peker Anadolu Lisesi Tarih Öğretmeni Tahir Günay, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. Türk Silahlı Kuvvetleri adına ise Piyade Üsteğmen Cengizhan Tüzün konuşma yaptı.

Kahramanlık türkülerinin de seslendirildiği program, Şehit Furkan Peker Anadolu Lisesi Müdürlüğünce hazırlanan “Atatürk Kurtuluş Savaşında” adlı oratoryonun sunulması ile sona erdi. . Haber foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler