İzmir’de 56. Kökünü Kurutma Operasyonu Gerçekleştirildi

 İzmir’de 56. Kökünü Kurutma Operasyonu Gerçekleştirildi

Bakan. Süleyman Soylu, İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş, Narkotik Suçlarla Mücadele Daire Başkanı İbrahim Seydioğulları, İl Emniyet Müdürü Mehmet Şahne, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Osman Kılıç ve Sahil Güvenlik Ege Deniz Bölge Komutanı Tuğamiral Serkan Tezel ile İzmir Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’nde düzenlediği basın toplantısında, 56. Kökünü Kurutma Operasyonu’na ilişkin bilgiler paylaştı.

Operasyonun 332’si Polis, 30’u Jandarma bölgesi olmak üzerde 362 noktada gerçekleştirildiğini dile getiren Bakan Soylu, “İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı ile ortak yürüttüğümüz, gizli soruşturmacı marifetiyle yaptığımız bu operasyonda bu sabah uyuşturucu imalatı ve ticaretine yönelik, bunların satışı, torbacısı ve yöneticisi olarak tespit edilen 310 şüpheli gözaltına alındı, şu saate kadar. Hala operasyonlar devam etmektedir.” dedi.

Uyuşturucu ile mücadelede Türkiye’nin büyük bir basiret ve dirayet gösterdiğini ifade eden Bakan Soylu, bunun “eroin rotasının değiştirilmesine” neden olduğunu kaydetti.

Uyuşturucuya bağlı ölümlerin son 5 yılda 941’den 270’e düştüğünü aktaran Bakan Soylu, “Bu nereden bakarsanız 3’de 1’lik bir düşüşü ortaya koymaktadır. Bu Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ile birlikte 15 Temmuz’dan sonra Türkiye’de uyuşturucu ile mücadelede ortaya koyduğu konsepttir. Buna bütün güvenlik kurumlarımızın bizatihi kendi operasyonları ile birlikte yön vermesiyle sağlanmıştır.” diye konuştu.

Metruk binalarla ilgili mücadelenin de bunda etkili olduğunu dile getiren Bakan Soylu, “Metruk olduğu tespit edilen 126 bin 38 binanın 91 bini 796’sı yıkıldı, 19 bin 694’ünün metrukluğu giderildi, 14 bin 500 binanın ise şu anda yıkım ya da metrukluk giderilme işlemleri sürüyor. Metruk binanın özelliği şudur; metruk binanın uyuşturucunun hem diğer asayiş suçlarının temel merkezlerinden birisidir. Burada çok ciddi bir çalışma yaptık, belli bir noktaya getirdik.” ifadelerini kullandı.

Benzer Haberler