13,5 Milyon Liralık Tohum Dağıtıldı

 13,5 Milyon Liralık Tohum Dağıtıldı

“Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi Projesi” kapsamında Tarım ve Orman İl Müdürlüğü projesiyle çiftçilere 13,5 milyon değerinde tohum dağıtımı gerçekleştirildi.
 

Sivas’ta Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi projesi çerçevesinde tohum dağıtım programı düzenlendi. İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan proje kapsamında üreticilerin sertifikalı ve kaliteli tohumluk kullanması sağlanarak üretimde verim ve kalite artırılacaktır. Yüzde 50 Tarım ve Orman Bakanlığı kaynakları, Yüzde 50 üretici katkılı olarak hazırlanan 13,5 milyon bütçeli proje ile Sivas merkez ve 16 ilçede 653 ton buğday ve 500 ton arpa tohumu dağıtılacak. Proje ile 54 bin 28 dekar alanda üretim yapılacak olup bu alanlardan 3 bin 77 ton arpa, 5 bin 24 ton buğday üretimi beklenmekte.


Tohum dağıtım programına Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Sivas Belediyesi Başkanı Hilmi Bilgin, İl Genel Meclis Başkanı Hakan Akkaş, Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, il protokolü ile çiftçiler katıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başlayan programda konuşan Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Sivas’ta Cumhuriyet tarihinin en yüksek buğdayı alımının olduğunu söyledi. Buğdayda bu sene rekoltenin en üst seviyeye çıktığını ifade eden Çetindağ “Bunun yanında şeker pancarı, Ayçiçek, patates ve yem bitkilerine baktığımız zaman Türkiye genelinde ilk 10’uncu sırada. Bu sene Toprak Mahsulleri Ofisi çiftçinin buğdayını aldı. Çiftçilerimiz çok güzel gelir elde etti. Sivas’ta Cumhuriyet tarihinin en yüksek buğdayı alındı. Tabi bunun sebepleri var. Sayın Cumhurbaşkanımızın dünya piyasaları üzerinden buğday fiyatını vermesi ve ofisleri açmasından dolayı Sivas’ta bir rekolte oluştu” şeklinde konuştu.


– Projemiz yüzde 50 destekli 13 buçuk milyon bütçeli
 

Proje hakkında bilgi veren Sivas Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, “İl müdürlüğü olarak Sivas’ta ekilmedik tarım arazimizin kalmamasını istiyoruz. Bu çerçevede il müdürlüğümüzce ‘Tarım Arazilerimizin Kullanılmasını Etkinleştirme Projesini’ hazırladık ve bakanlığımızca yüzde 50 hibeli olarak desteklenmiştir. Amacımız üreticilerimize sertifikalı ve güvenilir tohumluk kullanmasını sağlayarak üretimde verim ve kalitenin arttırılmasını hedefliyoruz.  Projemiz yüzde 50 destekli 13 buçuk milyon bütçeli arpa yetiştiriciliğinin geliştirilmesi ve buğday yetiştiriciliğinin geliştirilmesidir. Dağıtımı yapılacak sertifikalı tohum miktarları 500 ton arpa ve 653 ton buğday tohumu olmak üzere toplamda bin 153 tondur. Bu toplamda 54 bin dekar alanda ekilecek ve 16 ilçemiz ve il merkezimiz olmak üzere dağıtımı gerçekleştirilecektir. Tohumlarımızdan toplam 2 bin çitçi ailesi faydalanmış olacaktır” ifadelerini kullandı.


– Çiftçiler Bereketli Bir Sezon Geçirdi


Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, “Sayın Cumhurbaşkanımızın vermiş olduğu fiyatla birlikte bu sene çiftçilerle yaptığımız istişarelerde bereketli bir sezon geçirdiklerini görüyoruz. İnşallah bundan sonrada ki dönemde de bereketli bir sezon gerçekleşir. Bu gün tarım il müdürlüğümüz çiftçimizi doğru yönlendirip destek olarak tüm paydaşlarıyla birlikte önemli bir işi gerçekleştirmiş oluyor” diye konuştu.


– Çok Anlamlı Ve Kapsayıcı Bir Proje


Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, çok anlamlı ve kapsayıcı bir proje olduğunu söyleyerek, “Yüzde 50 tarım ve orman bakanlığı kaynakları yüzde 50 üretici katkılı olarak hazırlanan 13 buçuk milyon bütçeli bir proje ve çerçevesinde yine 16 ilçede 653 ton buğday ve 500 ton arpa tohumu dağıtılacaktır. Çok anlamlı ve kapsayıcı bir proje bu sayede çiftçilerimiz sertifikalı, kaliteli tohumlara kavuşacaklar ve ekim yapacaklar. Neticede de daha çok ürün ve verim elde edecekler. İnşallah bu tür projelerimiz bundan sonrada devam edecek. Çiftçilerimiz daha çok alanda ekim yapacaklar. Ekonomik durumu yetersiz olan çiftçilerimiz bu proje çerçevesinde tohuma kavuşmuş ve üretim yapma imkanına sahip olacaklardır” dedi.


Konuşmaların ardından bazı çiftçilere tohum dağıtımı yapıldı. Ardından 1.153 ton buğday ve arpa tohumu, ilçelerde çiftçilere teslim edilmek üzere yola çıktı. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler