19 Mayıs Tarihimizin dönüm noktalarından biri olmuştur

 19 Mayıs Tarihimizin dönüm noktalarından biri olmuştur

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil,  19 Mayıs 1919 tarihinde  Samsun’dan başlatılan bağımsızlık mücadelesinin , tarihimizin önemli dönüm noktalarından biri olduğunu  söyledi.

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramının 104. Yıl dönümü nedeniyle kutlama mesajı yayınlayan Sesob Başkanı Hakan Demirgil, toplumu ayakta tutan en büyük gücün gençler olduğunu ifade ederek, gençleri kendine güvenen, milli değerlerine sahip çıkan, çalışkan ve üreten, geleceğe ışık tutan gençlerin yetişmesinin çok önemli olduğun ifade etti.

Bağımsız ve özgür bir millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için ülkeye sahip çıkılmasını, geçmişte verilen mücadelelerin önemini, genç kuşaklara en iyi şekilde anlatılması gerektiğini vurgulayan Demirgil, “Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Kurtuluş Savaşını başlatmak üzere Samsun’a çıkışıyla başlayan kurtuluş hareketi, savaş meydanlarında zafere ulaşılmasını, vatan topraklarımızın kurtarılmasını sağlamıştır. Kurtuluş savaşının kazanılması, bayrağımızın özgürce dalgalandığı bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasının yolunu açmıştır.

Cumhuriyetin ilanı ve çağdaş reformlar ile birlikte, güzel günlere doğru yolculuğa çıkan halkımız, millet egemenliğini, demokrasiyi ve insan haklarını esas alan düzeni, kendi bağımsız ve çalışkan karakterine en yakın sistem olarak benimsemiştir. Bize bu yolu gösteren ve önderlik eden Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, ilelebet milletimizin kalbinde, şükran ve minnet duygularıyla yaşayacaktır.

Türkiye Cumhuriyeti, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere yurdunu seven ve kendisini ülkesine adayan kahramanlarımızın ve vatanı için savaşan şehitlerimizin bizlere armağanıdır. Kendine güvenen bağımsız ve özgür düşünen, araştıran, sorgulayan, teknolojiyi kullanabilen bilinçli genç nesillerin yetiştirilmesi ülkemiz için de çok önemlidir. Ülke olarak devletiyle milletiyle gençlerimize güveniyoruz.

Büyük Atatürk’ün, vatanımızın bölünmez bütünlüğü, birlik ve beraberliğimizin sağlanması yolunda kurtuluş mücadelesini başlattığı bu anlamlı günün yıldönümünde gençlerimizin bayramını kutluyor, ülkemizin bekası için canlarını feda eden Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve kahramanlarımız olmak üzere gelmiş geçmiş tüm şehitlerimizi ve gazilerimiz rahmet ve minnetle yad ediyorum.” dedi. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler