26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü

 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü

Cumhuriyet Teknokent Genel Müdürü Doç. Dr. Serdar Mercan, 26 Nisan Dünya Fikri Mülkiyet Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu.

 Doç. Dr. Mercan açıklamasında, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütünün (WIPO) kamuoyunda fikri mülkiyet bilinci oluşturmak, fikri mülkiyetin önemini vurgulamak ve insanları başkalarının fikirlerine, dolayısıyla da fikri mülkiyete saygı duymaya teşvik etmek amacıyla 2000 yılından bu yana her yıl 26 Nisan gününü Dünya Fikri Mülkiyet günü ve bu haftayı Patent Haftası olarak kutladığını söyledi. Patentlerin ülkelerin, kurumların ve bireylerin yenilikçilik düzeylerinin ölçümlenmesinde kullanılabilen önemli bir araçlar olduğunu dile getiren Doç. Dr. Mercan, “Günümüzde sosyal, ekonomik ve teknolojik birçok alanda yaşanan hızlı değişime uyum sağlamak ve daha ötesinde yeni fikirler ortaya koymak, değişimin yarattığı fırsatları yakalama noktasında oldukça önemlidir.” dedi.

Doç. Dr. Mercan, gerek tescil süreçlerinin gerekse ticarileştirme süreçlerinin uzunluğu ve gerektirdiği yetkinliklerin buluşun ürüne dönüşmesinin önünde bir engel teşkil ettiğini, ancak bu durumun üniversiteler ile sanayi kuruluşları arasında ara yüzler olan Teknoloji Transfer Ofislerinin oluşturduğu mekanizmalarla ve sundukları hizmetlerle sorun olmaktan çıktığını vurguladı.

 Cumhuriyet Teknokent bünyesinde bulunan Cumhuriyet Teknoloji Transfer Ofisi öncülüğünde bugüne kadar 51 buluş bildirimi alınmış olduğunu ve bu buluşların patentlenebilirlik kriterleri açısından ön araştırması yapılarak değerlendirildiğini belirten Doç. Dr. Mercan, “Bu buluşların 17’si için üniversitemiz hak sahipliğinde patent/faydalı model başvurusu gerçekleştirilmiştir. Bu başvuruların masrafları üniversitemizce karşılanmış ve süreçleri de TTO tarafından takip edilmiştir. Ayrıca patent başvuru süreci devam eden 1 buluş, lisans vermek suretiyle ticarileştirilmiştir.” dedi. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler