324 Ekip ve 3 Bin 14 Personel ile Dinamik Denetim Süreci Başladı

 324 Ekip ve 3 Bin 14 Personel ile Dinamik Denetim Süreci Başladı

‘Yeni Kontrollü Normalleşme Süreci’ kararlarıyla birlikte Koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında denetimlerin sıklaştırıldığı Sivas’ta, sahadaki denetim ekiplerinin sayısı arttırıldı. Toplamda 3 bin 104 kişinin görev yapacağı “Dinamik Denetim Süreci” hayatın her alanında, gün boyu devam edecek.

İl Salgın Denetim Ekipleri tarafından Sivas merkez ve ilçelerde de yapılan denetimlerde, vatandaşlar ve esnaflar iş yerlerinde ziyaret edilerek salgına karşı tedbirler konusunda uyarılarak, bilgilendirildi.

– Ekipler Denetimler Öncesi Sivas Valiliği Önünde Bir Araya Geldi

İl merkezindeki denetimler öncesinde İl Salgın Denetim Ekipleri, Sivas Valiliği önünde bir araya geldi. Denetim ekipleri ile görüşen Vali Salih Ayhan, burada basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Vali Ayhan, etkin ve dinamik bir denetim modeliyle sahaya indiklerini belirterek; “Bu süreçte, nisan ayı sonuna kadar hayatın her alanında olacağız. Bugünlerin hassasiyetini vatandaşlarımıza vurgulamak istiyorum. Artık kısıtlamalar kaldırıldı ama tedbirleri daha sıkı uygulamamız lazım ki yeni dönemde tekrar kısıtlamalara girmeyelim. Çocuklarımız, okullardan tekrar uzaklaşmasın. Esnaflarımız, yeniden kepenk indirmesin. Artık daha dikkatli olmalıyız. Tüm mücadelemiz düşük riskli (mavi) il kategorisine girmek. Bu işi benimseyen herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Ekipler daha sonra denetim yapmak üzere sahaya indi.

Salgın döneminde sosyal hayatın her alanında denetim yapan, esnaf ve vatandaşın taleplerini dinleyen Vali Salih Ayhan’da ‘Kontrollü Normalleşme Süreci Denetimleri’ kapsamında bir kez daha sahada alınan tedbirleri yerinde inceledi.

– Denetimler Yoğun Şekilde Devam Edecek

Vali Salih Ayhan, yaptığı açıklamada, 1 Mart tarihinde başlayan kontrollü normalleşme sürecinin ardından Sivas’ta İl Hıfzıssıhha Kurulu olarak da kararlar aldıklarını söyledi. Normalleşme sürecini ve buna ilişkin ilimizde alınan kararları, kamuoyuyla paylaştıklarını aktaran Vali Ayhan, sürecin hassasiyetle takip edilmesi ve denetlenmesi için sahada yoğun denetim faaliyetleri yapıldığını söyledi.

– Denetimlerde, Vatandaşımızı ve Esnafımızı Bilgilendiriyoruz

Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de 324 ekip ve 3 bin 14 üzerinde personel ile Sivas’ın tüm coğrafyasında denetim yapıldığını kaydeden Vali Salih Ayhan, amaçlarının yapılan denetimlerle vatandaşlara ve esnaflara rehberlik yapmak ve onları bilgilendirmek olduğunu söyledi.

Yapılan denetimlerde vatandaşların ve esnafların süreci yakından takip ederek, duyarlı olduklarını gözlemlediklerini ifade eden Vali Ayhan, “Herkes kurallara uyuyor. Rehavete kapılmadan aynı kararlılıkla bu süreci başarıyla tamamlayacağız.” dedi.

– Kısa Süre İçinde Maviye Ulaşacağız

Salgınla mücadelede, Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan illerin vaka haritasıyla ilgili Sivas’ın sarı olan tablosunu maviye getirmek istediklerini ancak bu başarının yakalanması için il genelinde yaşayan her bir vatandaşımıza büyük sorumluluk düştüğünü altını çizen Vali Ayhan, “Kısa süre içerisinde maviye ulaşacağız. İlk açıklamamızda maviyi yakaladığımızı ifade etmeyi arzu ediyoruz. Her birimiz, birbirimize karşı sorumluyuz. Çoğu gitti azı kaldı. Baharla birlikte tam normalleşme olsun inşallah.” dedi.

Vali Ayhan, toplumsal ve ekonomik olarak kurallara uymanın son derece önem arz ettiğini dile getirerek, Sivas halkına salgın sürecinde tedbirlere gösterdiği hassasiyetten dolayı teşekkür etti.

-Vali Ayhan’dan YEDAM’a Ziyaret

Vali Salih Ayhan, denetimlerin ardından Sivas’ta bir süre önce kurulan ve vatandaşlara psikolojik ve sosyal destek faaliyeti sunan Yeşilay Danışmanlık Merkezi (YEDAM) ziyaret etti.

Başkan Bülent Akın’dan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Ayhan, uzman psikologlar ile sosyal hizmet uzmanları tarafından bağımlı bireylere hem arınma hem de maddeyi bırakma sürecinde psikolojik ve sosyal destek veren Yeşilay Danışmanlık Merkezini çalışmalarından dolayı kutladı. Yeşilay Sivas Temsilciliği ile ortak önemli projeler yürüttüklerini anlatan Vali Salih Ayhan, “Yeşilay büyük sorumluluk bilinciyle çalışıyor. Bağımlılıkla mücadelenin yanı sıra dijital bağımlılık da ülkemizde büyük sorun haline geldi. Bu sorunun çözümüne katkı sağlamak için Yeşilay ile önümüzdeki süreçte çeşitli projeler hazırlayacağız.” dedi.

Benzer Haberler