4 Eylül Sivas Kongresi’nin 102. Yıl Dönümü TBMM Coşkuyla Kutlandı

 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 102. Yıl Dönümü TBMM Coşkuyla Kutlandı

29 Belge 6 Tutanak ile Kongre Belgeleri Sergilendi

Kutlamalar kapsamında “Kongre Belgeleri Arşivi” sergisi, Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Vali Salih Ayhan ve il protokolünün katılımıyla açıldı. Sergide, kongreye katılan delegelerin konuşmalarının yer aldığı 29 tutanak 6 belge yer aldı.

Atatürk’ün Sivas’a Gelişi Temsili Olarak Canlandırıldı

4 Eylül Sivas Kongresi etkinlikleri kapsamında Atatürk’ün Sivas’a gelişi temsili olarak canlandırıldı. Aksu Park Karaağaç Köprüsü’nden başlayan karşılamaya Vali Salih Ayhan ve il protokolü katıldı. Vatandaşlar, güzergâh boyunca Atatürk’e sevgi gösterisinde bulundu. Temsili olarak Mustafa Kemal Paşa’yı karşılayan Vali Ayhan, heyete Kongre Müzesi önüne kadar eşlik etti. Erzurum’dan gelirken bindiği tarihi otomobille halkı selamlayan Mustafa Kemal Paşa’nın yanında dönemi temsil eden askerler de yer aldı.

Karşılama sonrası görüşlerini dile getiren Vali Salih Ayhan, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin tapusunda Sivas’ın hissesi vardır. Çünkü bir ulusun kurtuluşunun kararları burada, bu binada alınmıştır.” dedi.

TÜRKAY Ayakta Alkışlandı

4 Eylül Sivas Kongresi’nin 102. Yıl Dönümü Kutlamaları kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri Türk Armoni Yıldızları ‘TÜRKAY’ Konseri düzenlendi.

Atatürk ve Kongre Müzesi bahçesindeki konseri Vali Salih Ayhan ve il protokolü ile çok sayıda vatandaş dinledi. Ellerindeki Türk bayrakları ile konseri coşkuyla dinleyen il protokolü ve vatandaşlar, bazı şarkılara da eşlik etti.

Programın sonunda dinleyenlerden tam not alan konser, ayakta alkışlandı.

Sivas Kongresi’nin 102. yılında konser programını sunan ekibe teşekkür eden Vali Ayhan, “İlimizde sizleri ağırlamaktan mutluluk duyduk. Güzel eserlerden seçilmiş, coşkulu bir konser dinledik. Emeğinize sağlık. Kongre ruhuna uygun etkinliklerimiz devam edecektir.” dedi.

TBMM Başkanı Şentop Kutlamalara Katılmak Üzere İlimize Geldi

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop da Sivas Kongresi’nin 102. yıldönümü etkinliklerine katılmak üzere Sivas’a teşrif etti. Başkan Şentop’u, Nuri Demirağ Havalimanında Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolü karşıladı.

Atatürk Anıtına Çelenk Sunuldu

Sivas Kongresi’nin 102. yıl dönümü etkinliklerinin şeref konuğu TBMM Başkanı Prof. Dr. Mustafa Şentop, Vali Salih Ayhan, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve 5. Piyade Eğitim Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Ayhan Ocak, Atatürk anıtına çelenk sundu.

Sivas milletvekilleri, il protokolü, STK’lar ve çok sayıda vatandaşın katıldığı çelenk sunum töreni saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunması ile son buldu.

Çelenk sunum programının ardından Atatürk ve Kongre Müzesine geçildi.

Temsili Canlandırma Yapıldı

4 Eylül 1919 Sivas Kongresi’nin 102. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında, Atatürk ve Kongre Müzesi’nde Sivas Devlet Tiyatrosu oyuncuları tarafından Sivas Kongresi temsili olarak canlandırıldı.

Tören Programı Gerçekleştirildi

Sivas Kongresi’nin temsili olarak canlandırılmasının ardından tören programına geçildi.

Programda; Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, Sivas Milletvekilleri Ahmet Özyürek, Ulaş Karasu ve İsmet Yılmaz birer konuşma yaparak Sivas Kongresi’nin önemini vurguladılar.

102 Yıl Önce Direnişin ve Dirilişin Şehri Sivas’ımızda Bu Milletin İstiklâli Ve İstikbâli İçin Bir Haykırış Yükselmiştir

Sivas Kongresi’nin ülkemizin ve milletimizin kaderini tayin eden önemli olaylardan biri olduğunu anımsatan Vali Salih Ayhan, “102 yıl evvel bugün; direnişin ve dirilişin şehri Sivas’ımızda bu milletin istiklâli ve istikbâli için bir haykırış yükselmiştir. Bu haykırış; Mustafa Kemal Atatürk’ün “Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar verildi.” sözüyle vücut bulmuş, milletimizin geleceği şehrimizde alınan kararlar ile kurtarılmıştır” dedi.

Çift başlı kartalın Anadolu’ya gelip konduğu, Selçuklu’nun tahtını kurduğu, mazinin cesaret ve kahramanlıkla hamurunu yoğurduğu Sivas’ın, Mustafa Kemal Paşa başta olmak üzere, kapısını çalan bu vatanseverleri 108 gün bağrına bastığını hatırlatan Vali Ayhan, “Memleketin baştan sona bir ateş çemberiyle sarmalandığı o çetin günlerde, Sivas’ın gök kubbesinde çınlayan o ses binlerce yıllık Türk devlet geleneğinin sesidir. Hürriyetinden vazgeçmemek için canından vazgeçen bu soylu milletin sesidir” ifadelerini kullandı.

102 Yıl Önce Bugün Yanan Ateş, Günümüze Dek Sönmedi

Sivas’ın milletimize dışarıdan saldırı için fırsat arayanlar ve içeriden onlara destek olanlara unutulmaz bir cevap verdiğini vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Milletin inancı ve umudu olan çelikten irade; işgalcinin, işbirlikçinin, mandacının, himayecinin alayına birden ‘Ya istiklâl ya ölüm’ diye haykırmıştır. Anadolu’nun kolaylıkla çiğnenip yutulacak bir lokma değil, buna yeltenenlerin gırtlağına takılacak demirden bir bilye olduğunu gösteren mert çıkış; bugün Türkiye’yi ileriye taşıyacak yol haritası ve pusula olmaya devam etmektedir. O mücadeleye gönül verenlerin alın teri, göz nuru ve temiz kanlarından bağımsız Türkiye Cumhuriyeti inşa edilmiştir. 102 yıl önce bugün yanan ateş, günümüze dek sönmemiş; bundan sonra da sönmeyecektir. En son 15 Temmuz gecesi kökü dışarda gözü vatanda olan hainler, bu ateşi söndü sanarak milletimize silah doğrultmuştur. Türk Milleti, bu alçakça girişimi yine bir destan yazarak geri çevirmiş, hainlere en ağır bedeli ödetmiştir” şeklinde konuştu.

Millî Mücadele Bir Silahlı Çatışmadan İbaret Değildir

TBMM Başkanı Mustafa Şentop ise kongrenin 102. yılını kutlayarak “Esasen tarih, bugünü tanzim etmenin, yarını ise inşa etmenin kaynağıdır. 102’nci yıldönümünü idrâk ettiğimiz Sivas Kongresi’ne de bu göz ve bu mana arayışı ile bakmak mecburiyetindeyiz. Bu sebeple, bizi bugün bir araya getiren, sadece, zafere ulaşmış bir mücadelenin dönüm noktalarından birini anmak değildir. Biz, yüz iki yıl sonra, bugün, aynı zamanda, milletimizin hangi sâiklerle mücadeleye giriştiğini, neleri tercih edip nelerden vazgeçerek ve neleri reddederek başarıya ulaştığını bir kez daha hatırlamak için toplanmış bulunuyoruz” dedi.

Bugünden bakıldığında bazı kararları ve hamleleri kolay ve tabiî görmenin kolay olduğunu anlatan TBMM Başkanı Şentop, “Fakat facia ölçüsünde mağlubiyet ve acılarla hırpalanmış, bitkin ve gururu kırılmış bir milletin yeniden ayağa kalkması sanıldığı kadar kolay değildir. Onca kayıptan ve mağlubiyetten sonra bunu yapacak kudrete ve kararlılığa sahip olmak, evvelâ sarsılmaz bir iman, sonra kararlılık ve adanmışlık gerektirir. Millî Mücadele işte tam da budur” şeklinde konuştu.

“Mirasçısı olmakla iftihar ettiğimiz Millî Mücadelenin ruhunu özetlemek gerekse şu üç kelime yeterlidir: iman, kararlılık ve adanmışlık” diyen Şentop, “Esas itibariyle Millî Mücadele, asil milletimizin o güne kadar gösterdiği cesaret ve kahramanlığın bir özeti, o günden sonraki kahramanlıklarının da yeni bir başlangıcı olmuştur. Bütün aşamalarıyla birlikte Millî Mücadele’yi geçmişe ait bir hatıradan ibaret görmek doğru değildir. Samsun’da başlayıp İzmir’de zaferle sonuçlanan Millî Mücadele, tarihin belli bir döneminde başlayıp bitmiş bir süreç değil; esasen, istiklâl-i tam yani tam bağımsızlık yolunda kesintisiz ve kararlı davranmayı zorunlu kılan şuurun adıdır. Millî Mücadele bir silahlı çatışmadan ibaret değildir” şeklinde konuştu.

102 yıl evvel Sivas’ta toplanan kongrede temel meselelerden birisinin, Amerikan manda ve himayesinin reddi olduğunu hatırlatan TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “Sivas Kongresi’nde bir hatip kürsüye çıkarak, ‘Müstakil yaşamaya malî durumumuz müsait değildir, zirâ çok borcumuz vardır’ diyebilmiştir. Fakat, Kongre heyetinin kahir ekseriyeti, milletimizin asaletine yakışan bir şekilde, tereddütsüz olarak, bedeli ne olursa olsun tam bağımsızlık uğruna mücadele etmenin zaruretini benimsemiş ve dünyaya ilan etmiştir. Kazanan, tam bağımsızlığı tercih edenler olmuştur. Sivas Kongresi’nden çıkan en büyük ve ilelebet unutulmaması gereken derslerden birisi budur. Bugünün Türkiyesi, yüz yıl önce istiklal için mandacılığa hayır diyen asil anlayışı, istikbal için zihinlerinden ve kalplerinden çıkartmaya muvaffak olmuş vatan evlatlarının ellerindedir ve onların omuzlarında yükselecektir” diye konuştu.

Yüce Meclis’in Açılması İçin İlk Düşünülen Şehir, Sivas’tır

Millî Mücadele’nin merkezi olan Yüce Meclis’in açılması için ilk düşünülen şehrin Sivas olduğunu anlatan TBMM Başkanı Şentop, “Sadece bu yönü bile, 102 yıl önce gerçekleşen Sivas Kongresi’nin ve Sivas’ın ne kadar önemli ve stratejik bir tercih olduğunu göstermek için yeterlidir. Coğrafyaları şekillendiren, tarihe düzen veren milletimizin dünyaya ve insanlığa söyleyeceği söz bitmemiştir. Bilakis milletimizin, kargaşayla malul yeni dünyada sözünün tesiri gittikçe artacak ve daha da güçlenecektir. Milletimize ve Türkiye’ye bu gerekçeyle düşmanlığa yeltenenler, kisveleri, gâyeleri ve dayanakları ne olursa olsun kaybetmeye mahkûmdurlar. Türkiye, bugün artık sadece bir ülkenin ve bir coğrafyanın adı değildir. Türkiye bugün, bir umudun, bir hamlenin ve insanlık davasının adıdır. Ve Türkiye bugün, sadece vatanımız değil, aynı zamanda vazifemizdir” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından; Halter Dünya Kupası Şampiyonu Paralimpik Sporcu Abdullah Kayapınar’a, İşitme Engelliler Dünya Güreş Şampiyonu Dursun Gözel’e, Vücut Geliştirme Avrupa Şampiyonu İbrahim Aydın’a TBMM Başkanımız Şentop ve Milletvekilimiz Yılmaz ödül takdim etti.

Sivas Kongresi’nin 102. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Sivas Halk Oyunları gösterileri de sergilendi. Program; Türk Silahlı Kuvvetlerimizin gökyüzündeki gücü muharip uçaklarımızın geçiş gösterisi ile son buldu. Şehir merkezindeki gösteriyi Sivaslılar ilgiyle izledi. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler