8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu Olsun

8 Mart Dünya Kadınlar Günü, Türkiye genelinde olduğu gibi Sivas’ta da çeşitli programlarla kutlandı. Kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütleri tarafından organize edilen etkinliklerde kadının toplumdaki önemi, değeri ve gücüne dikkat çekildi.

Günün ilk programında mesaisine 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kutlayarak başlayan Vali Salih Ayhan, Valiliğin çeşitli birimlerinde çalışan bayan personelleri makamında kabul ederek, kadınların gününü kutladı, ardından çiçek taktim etti.

– Kadınlar Üretecek, Sivas Güçlenecek

Vali Ayhan, Valilikte yapılan programın ardından eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi ile birlikte Karınca Kadınlar Kooperatifi Gıda Üretim Merkezi’nin açılışını gerçekleştirerek, iş gücü piyasasına katılan Sivaslı kadınlarla bir araya geldi. Merkezi gezen Vali Ayhan ve beraberindekiler, ürünler hakkında bilgi alarak kadın üreticilere iş hayatlarında başarılar diledi.

– Vali Ayhan’dan Kadın Esnaflara Ziyaret

Vali Ayhan, programlar kapsamında ilimizde çalışan ve üreten kadınların iş yerlerini de ziyaret etti. Paşabey Mahallesinde hizmet veren Kadriye Tatlısu’ya ait Benan Ahşap’a uğrayan Vali Ayhan, ürünleri inceleyerek, “Üreten iş kadınlarının her zaman yanındayız.” diye konuştu.

Vali Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Hanımefendi, programlarına Şeyhşamil Mahallesinde Elia Gıda işyeri sahibi Nihal Yokuş’u ziyaret ederek devam etti. Hayırlı kazançlar temennisinde bulunan Ayhan çifti, “Ürettikçe güçlenen kadınlarımızı tebrik ediyorum.” diye konuştu.

– Vali Ayhan’dan Sağlık Çalışanlarına Ziyaret

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde en anlamlı ziyaretlerden biri de Sivas Numune Hastanesi’ne gerçekleştirildi. Vali Salih Ayhan ve eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi, sağlık çalışanlarına aylardır gösterdikleri gayretlere teşekkür ederek çiçek takdim etti.

Sağlık çalışanlarının salgın sürecinde büyük fedakârlıklar gösterdiğini ifade eden Vali Ayhan, “Covid-19 salgınına karşı ön saflarda mücadele veren kadın sağlık personellerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sizler, emeğinizle kahramanlık örneği gösterdiniz.” şeklinde konuştu.

– Kadınlarımızla Geleceğe Birlikte Yürüyeceğiz

Vali Ayhan, I. OSB’de faaliyet gösteren TYH Tekstildeki işçi kadınların gününü de kutladı. Fabrikada işçi kadınlarla sohbet eden Vali Ayhan, “Kadın emektir, kadın hayattır, kadın dayanışmadır.” ifadelerini kullandı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinlikleri, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü tarafından Kongre Müzesi yanında kurulan standın ziyaret edilmesiyle devam etti. Kadınların toplum yaşamındaki önemine dikkat çeken Vali Ayhan, “Kadına şiddete hayır diyoruz.” diye konuştu.

– KADEM’den ‘Kadın Haklarına Dair İlkeler Bildirgesi’

8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinleri kapsamında; Kadın ve Demokrasi Derneği, ‘Kadın Haklarına Dair İlkeler Bildirgesi’ni kamuoyuyla paylaştı. 

KADEM standını ziyaret eden Vali Ayhan’da okunan bildirgeye destek vererek, kadınlara çiçek takdiminde bulundu.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü programları aile ziyaretleriyle devam etti. Vali Ayhan, eşi Zeynep Akkiraz Ayhan Hanımefendi, Aydoğan Mahallesinde oturan şehit Jandarma Onbaşı Ümit Erdoğan’ın kardeşi Esme Erdoğan ile Akdeğirmen Mahallesinde ikamet eden Yeter İde’nin hanesini ziyaret ederek, vatandaşlarımızın taleplerini dinledi.

Ayhan çiftçi, Merakum Mahallesi TOKİ Konutlarında bulunan Aile Destek Merkezi’ni de (ADEM) ziyaret etti. Kurslar hakkında bilgi alan Vali Ayhan, ayrıca kursiyerlere de hediye vererek günlerini kutladı.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün son programında kadın okul müdürleriyle bir araya gelen Vali Salih Ayhan, “Her gün 8 Mart gibi olmalı. Hayatımızda güzellikler ortaya koyuyorsunuz. Sorumluluk alarak yanımızda olmanız çok önemli. Kadının olduğu yerde disiplin vardır ve renk olur.” dedi.

Benzer Haberler