Ahilik haftası törenleri başladı

 Ahilik haftası törenleri başladı

Ahilik Kültürü Haftası kutlamaları başladı. Atatürk anıtı önünde başlayan Ahilik Kutlamaları çerçevesinde Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Eken, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Mesut Dursun Atatürk anıtına çelenk sundu. Oda başkanları ve yönetim kurulu üyelerinin de katıldığı törende saygı duruşu ve istiklal marşının okunması ile devam etti.

Sesob Başkanı Hakan Demirgil, 12-18 Eylül tarihleri arasında Ahilik Haftasını kutladıklarını belirterek haftanın önemine değindi.

Teşkilat olarak da bu geleneği her zaman önemsediklerini dile getiren Sesob Başkanı Demirgil“ Ahilik sosyal hayat kadar ekonomik hayatı da yönlendiren günümüzde hala geçerliliğini koruyan, bugünün şartlarında bile birçok ülkede sağlanamamış adaletli, verimli ve son derece güzel bir sistemi Türk toplumuna kazandırmış bir kültürdür. Ahilik, haftası sevgi, dostluk, kardeşlik anlamına gelmekte ve esnaf teşkilatımızı birleştirmektedir. Bundan 800 yıl önce Ahi Evran Veli tarafından kurulmuş bir teşkilattır. Ahilik demek esnaf ve sanatkar demektir, esnaf ve sanatkar demek ahilik demektir. Bizde gelenek ve ananelerimize sahip çıkmak için gayret gösteriyoruz. Komite üyelerimizle birlikte ziyaretlerimiz yapıyoruz. Ziyaretlerimizde yılın ahisi, yılın kalfası ve yılın çırağına ödül takdim ediyoruz. Ahilik Haftasını sade etkinliklerle kutlamaya özen gösterdik. Bu amaç doğrultusunda Atatürk anıtına çelenk sunduktan sonra ziyaretlerimizi gerçekleştiriyoruz. Ayrıca Huzurevinde kalan büyüklerimizi ve ulu çınarlarımızı ziyaret ederek dualarını alacağız. Berberler ve Kuaförler Odamızın organizasyonu ile de büyüklerimizin saç ve bakımlarını yapacağız. Ayrıca rahmetli olan esnaf ve sanatkarlarımızı için de mevdili şerif okutacağız”” dedi.

Sesob Başkanı Demirgil, esnaf ve sanatkarın Ahilik Haftasını kutladı

Benzer Haberler