Ahilik meslek liselerinde ders olarak okutulmalı

 Ahilik meslek liselerinde ders olarak okutulmalı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, Ahilik Kültürünü öğrencilerle paylaştı.

Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Zeka Oyunları Kulübü tarafından okulun salonunda gerçekleştirilen programa katılan Sesob Başkanı Hakan Demirgil, Ahilik Kültürü ve Eğitim Yönüyle usta –çırak ilişkisi hakkında açıklamalarda bulundu.

Programın açılış konuşmasını yapan Okul  Müdürü Recep Basmacı, Ahilik teşkilatının önemli olduğunu ifade ederek, bu bağlamda öğrencilere ahilik teşkilatını anlatmak istediklerini ifade etti. Oul Müdürü Recep Basmacı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı sayın Hakan Demirgile’de  desteğinden, meslek liselerine önem vermesinden  dolayı da ayrıca teşekkür etti.

Okulun salonunda öğrencilerle bir araya gelen Sesob Başkanı Hakan Demirgil, Ahiliğin 800 yıl önce Ahi Evran Veli tarafından kurulduğunu  ve önemli hizmetleri olduğunu ifade ederek, bu teşkilatın usta-çırak ilişkisine önem verdiğini belirterek, “Ahilik iş ahlakını savunan, sermayeyi ve işçinin alın terini koruyan, akıl, ahlak, bilim ve çalışma prensipleri üzerine  kurulan günümüzün kooperatifçilik, sendikacılık, sosyal güvenlik, kalite ve fiyat kontrol sistemine benzer yönleri olan bir teşkilattır. Ahilik, tarihte esnaflık kültürünün oluşmasında ve gelişmesinde gelecek nesillere aktarılmasında , esnafların hakkının korunmasında  ve güvenli bir ticaretin yapılmasında çok önemlidir.

Ahilikte kalfalıktan ustalığa geçen kişilere, bir törenle şed bağlanırdı. Böylece fütüvvet yoluna  giren usta, Ahilik felsefesine göre  “Eline, beline, dilene sahip ol. Kalbini, kapını , alnını açık tut” ilkesine bağlı kalırdı. Bu yüzden Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak Ahiliğe önem veriyoruz. 

Ahilik olmasaydı  esnaflık ve ticaret bu kadar yayılmazdı. Alaylı olarak yetişen insanlar ahilik sayesinde okul okumuş kadar oluyordu. Yine ticaretin  güvenilir ve dürüst yapılması ahilik sayesinde başlamıştır. Bu kadar önemli olan ve esnaf teşkilatımız tarafından önemsenen, esnafın bayramı olarak ta kutlanan Ahilik, meslek liselerimizde ders olarak okutulmalı ve gelecek nesillere aktarılmalıdır. Bu konuda girişimlerde de bulunduk” dedi.

Kendisinin de meslek lisesi mezunu olduğunu vurgulayan Sesob Başkanı Hakan Demirgil, bu okullarda alınan eğitimlerin çok önemli olduğunu , mezun olanların kalifiye eleman olarak  mesleğine devam ettiğini vurgulayarak, “Meslek Liseleri esnaf ve sanatkarlarımız açısından çok önemlidir. Burada öğrenim gören gençler, mesleğinin yanısıra sabrı öğreniyor . Öğrenciler, öncelikle mesleğini sevmeli , benimsemeli ve eğitime adapte olmalıdır. Bende meslek lisesi mezunu olduğum için gurur duyuyorum. Okuldaki almış olduğum bilgi ve tecrübeleri  sayesinde işlerimde başarılı oldum ve bu günlere gelebildim. “diye konuştu

Meslek Lisesi öğrencilerin sorularını da cevaplandıran Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, derslerinde başarılı olan öğrencileri de ödüllendirdi.

Benzer Haberler