Ahilikte usta çırak ilişkisine önem vereceğiz

 Ahilikte usta çırak ilişkisine önem vereceğiz

36. Ahilik Kültürü Haftası etkinlikleri devam ediyor. Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı ve aynı zamanda Ahilik Kutlama Komitesi Başkanı Hakan Demirgil, komite üyeleriyle birlikte Sivas Atatürk Anıtı önünde bir araya geldi

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Bölge Birliği Başkanı Mesut Dursun, Ticaret ve Sanayi Odası Başkan Vekili Turan Yıldırımlı, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil Atatürk Anıtına çelenk sunduktan sonra saygı duruşunda bulunuldu ve istiklal marşı okundu

 Ahilik komitesi üyeleri ve oda başkanlarıyla birlikte Sivas Vali Vekili İhsan Maskar’ı makamında ziyaret ederek çiçek takdim eden Sesob Başkanı Hakan Demirgil, Ahiliğin esnaf teşkilatı açısından önemine değinerek, etkinlikler hakkında bilgi verdi.

 Sivas Vali Vekili İhsan Maskar ise Ahilik’te usta çırak ilişkisinin önemli olduğunu belirterek, bu geleneğin yaşatılması gerektiğini ifade ettikten sonra esnaf ve sanatkarların Ahilik Haftasını kutladı.

Sesob Başkanı Hakan Demirgil, komite üyeleri ve oda başkanlarıyla birlikte daha sonar Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’i makamında ziyaret ederek çiçek takdim etti. Demirgil , her zaman esnafın yanında yer alan sorunlarının çözümü için gayret gösteren Belediye Başkanı Hilmi Bilgin’e birkez daha  teşekkür etti.

Sivas Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ise esnaf teşkilatının şehrin bel kemiği olduğunu dile getirerek, ortak gayelerinin millete hizmet etmek olduğunu, esnaf teşkilatının da farklı bir alanda hizmet ettiğini belirterek, ahiliğe katkı sunan, yaşatılmasına emek sarf eden esnaflara ve esnaf teşkilatına teşekkür ederek, haftalarını kutladı.

Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, kutlama komitesi üyeleri ve oda başkanlarıyla birlikte Sivas Huzurevinde kalan yaşlıları da ziyaret ederek hayır dualarını aldılar.

     Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, ecdadın bıraktığı bu teşkilatı yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için gayret göstermeye devam ettiklerini dile getirerek, “Ülkemizin gelişmesinin ve hedeflere ulaşmasının yolu esnaf ve sanatkardan geçmektedir. Esnaf sadece alan, satan, ticaret yapan, varlığını sürdürdüğü meslekten ibaret değildir. Aynı zamanda mahallerin gözü., kulağı ve yol göstericisidir. Birlik, beraberlik ve kardeşlik gibi önemli değerleri içerisinde barındıran, meslek eğitinin ve çalışma prensiplerinin temelini oluşturan Ahilik kavramı, dünya’da eşi ve benzeri olmayan Türk kültürüne özgü önemli bir birikimdir. Bu birikimi esnaf camiası olarak Ahilik Haftasında canlandırmaya ve yaşatmaya çalışıyoruz. Kutlamalarımız yarın saat 10.00’da 4 Eylül Sanayi sitesinde devam edecektir” ifadelerine yer verdi. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler