Amsterdam’da Sivas Köftesi ’ne Yoğun İlgi

 Amsterdam’da Sivas Köftesi ’ne Yoğun İlgi

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da faaliyet gösteren Nizam-ı Alem Süleymaniye Camii’nin her yıl gelenek haline getirdiği ve vakıf yararına düzenlediği ‘’Hayır Çarşısı’’nda Sivas’ın meşhur lezzetlerinden birisi olan tescilli Sivas Köftesi ve etli ekmeği’ne etkinliğe katılanlar yoğun ilği gösterdi.

Amsterdam semt sakinleri, camii üyeleri ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri Nizam-ı Alem Süleymaniye Camii’nin ‘’Hayır Çarşısı’’ etkinliğinde Başkan Hikmet Karakış’ı yalnız bırakmadılar. Camii’nin kendi ihtiyaçlarının karşılanması için  gönüllüler tarafından  hazırlanan yöresel yiyecekler, hamur işleri, tatlılar, pastalar ve böreklerin  kısa zamanda alıcı bulduğınu söyleyen Nizam-ı Alem Süleymaniye Camii Başkanı Hikmet Karakış: ’’ Elde edilen gelirle vakfımızın, sosyal ve kültürel faaliyetleri ve diğer ihtiyaçlarımızın yararına kullanacağız. Her yıl gelenek haline getirdiğimiz hayır çarşısının sevgi, kardeşlik, birlik ve beraberliği geliştirmesi ve güçlendirmesi adına önemli bir hizmet olarak görüyoruz. Emeği geçenlere teşekkür  ediyorum’’ dedi.

Hayır Çarşısı’nda görev alan gönüllüler ise, bütün yorgunluklarına rağmen, gösterilen yoğun ilgiden memnun olduklarını dile getirdiler. Etkinlikte; döner, dürüm, mantı, tatlı, baklavalar, yaş pastalar, sarma, gözleme gibi el emeği olan gıda ürünleri uygun fiyatlarla satışa sundular.

Hayır Çarşısı’na katılan ve destek veren vatandaşlar, camii yararına hazırlanan Türk mutfağından  satışa sunulan lezzetli yemeklerden taddıklarından, bu tür etkinliklerin desteklenmesi gerektiğini belirterek, emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Hayır Çarşısı’na ilgi ve katılımın yüksek olması camii yöneticileri tarafından sevindirici bulunarak, sabahın erken saatlerinde başlayan satışlar akşam’a kadar sürdü.

Benzer Haberler