Anadolu üniversiteler birliği 11 ilde üniversite tanıtım fuarları düzenliyor

 Anadolu üniversiteler birliği 11 ilde   üniversite tanıtım fuarları düzenliyor

Amasya, Elazığ, Erzincan, Kırşehir, Nevşehir, Niğde, Kayseri, Malatya, Sivas, Tokat ve Yozgat illerimizde bulunan üniversitelerin katılımıyla kurulan ve Dönem Başkanlığı Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (SBTÜ) tarafından yürütülen Anadolu Üniversiteler Birliği (AÜB), 2023 yılı Mayıs ayı içerisinde 11 ilde “AÜB Üniversite Tanıtım Fuarları” düzenliyor.

Araştırma, eğitim-öğretim ve bilgi paylaşımı gibi birçok konuda iş birliği yapılması, tecrübe ve kapasitelerin ortak kullanılması gibi amaçlarla 2021 yılında kurulan ve bu kapsamda faaliyetlerine devam eden AÜB, üniversite sınavına girecek öğrencilerin üniversiteleri tanımalarına ve doğru tercihler yapabilmelerine katkı sağlamak amacıyla Birlik üyesi üniversitelerin bulunduğu 11 ilde, 5-26 Mayıs 2023 tarihleri arasında “AÜB Üniversite Tanıtım Fuarları” düzenleyecek.

Anadolu Üniversiteler Birliği bünyesinde, Abdullah Gül Üniversitesi, Amasya Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Malatya Turgut Özal Üniversitesi, Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi, Niğde Ömer Halis Demir Üniversitesi, Sivas Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi ve Yozgat Bozok Üniversitesi olmak üzere toplam 15 üniversitenin yer aldığını söyleyen SBTÜ Rektörü ve AÜB Dönem Başkanı Prof. Dr. Mehmet Kul gerçekleştirilecek olan fuarlara ilişkin bir açıklama yaptı.

Yüzbinlerce Öğrenci Tercih Hatası Yapabiliyor

17-18 Haziran 2023 tarihlerinde yapılacak 2023 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’na (YKS), 3 milyon 498 bin 18 adayın başvuru yaptığını hatırlatan Prof. Dr. Mehmet Kul açıklamasında şu ifadelere yer verdi;“Geçen yıl 2022 YKS’ye 3.234.318 aday başvuru yapmıştı. Bunların içinde yerleştirme puanı hesaplanan 2.911.511 adaydan sadece 874 bini lise son sınıf öğrencisiydi. Önceki yıllarda üniversiteye yerleşmemiş öğrenci sayısı 1.377.733 iken daha önce herhangi bir üniversiteye yerleşen ve tekrar sınava giren öğrenci sayısı 343.798 ve bir yükseköğretim programından mezun olup tekrar sınava giren öğrenci sayısı ise 248.356 idi.”

Yanlış Tercihler Aile ve Ülke Ekonomisine Olumsuz Etki Yapıyor

“Bu istatistikler on binlerce öğrencimizin yanlış tercihler yapmakta olduğunu ve sonradan tekrar sınava girdiklerini göstermektedir. Bu durum gençlerimizin hayatlarından birkaç yılı kaybetmelerinin yanı sıra aile ve ülke ekonomisi bakımından da kayıplara sebep olmaktadır. Gençlerimizin doğru tercihler yapabilmeleri, bu tür kayıpları büyük oranda engelleyecektir. Doğru tercih ise adayların kendilerini, üniversite programlarını ve YKS sistemini iyi tanımalarıyla mümkündür.”

11 İlimizde 15 Üniversitemizi Gençlerimizle Buluşturacağız; Doğru ve Tutarlı Tercihler Yapmalarına Katkı Sağlayacağız.

“İşte biz de AÜB olarak 2 yıldır üniversite tanıtım fuarları düzenliyoruz. Ülkemizde bu tür tercih fuarları genellikle büyük şehirlerde düzenleniyor. Dolayısıyla küçük illerde yaşayan üniversite adayı gençlerimiz maalesef bu imkânlardan yeterince faydalanamıyor. Anadolu Üniversiteler Birliği olarak bu yıl Mayıs ayı içerisinde 11 ilimizde 15 üniversitemizi gençlerimizle buluşturacağız. Bu organizasyon, Üniversite adayı gençlerimizin, üniversitelerimizi daha yakından tanıyabilmelerine, merak ettikleri tüm konuları stantlarda görevli akademik ve idari personelimize doğrudan  sorarak kaynağından doğru ve güncel bilgi alabilmelerine, aldıkları bu bilgiler ışığında daha doğru ve tutarlı tercihler yapabilmelerine önemli katkı sağlayacaktır. Ayrıca üniversitelerimize de kendilerini tanıtma imkânı ve ortamı sağlamış olacağız. 5 Mayıs 2023 Cuma günü Kayseri ilimizde başlatacağımız AÜB Üniversite Tanıtım Fuarları, takip eden günlerde 10 ilimizde daha gerçekleştirilecektir.

Üniversite Adayı Gençlerimizi, Velilerimizi ve Tüm Eğitimcileri Üniversite Tanıtım Fuarlarımıza Bekliyoruz.

Mayıs ayı içerisinde 11 ilimizde gerçekleştireceğimiz fuarlara tüm üniversite adaylarımızı, velilerimizi, rehber öğretmenlerimizi, psikolojik danışmanlarımızı ve eğitimcilerimizi davet ediyoruz. Fuar organizasyonlarına destek veren valiliklerimize, belediye başkanlıklarımıza, il milli eğitim müdürlüklerimize, resmi ve özel okullarımıza, kurs merkezlerimize, katılımcı üniversitelerimize ve emeği, katkısı bulunan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, üniversite adaylarımızın fuarlarımızı mutlaka ziyaret etmelerini öneriyor, tüm gençlerimize başarılar diliyorum.” Dedi. Haber Foto: Sivas bilim ve teknoloji üniversitesi

Benzer Haberler