Anadolu’nun En Büyük Ceviz Bahçesinde İlk Hasat Yapıldı

 Anadolu’nun En Büyük Ceviz Bahçesinde İlk Hasat Yapıldı

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, İmranlı’nın Ardıçalan köyünde bin 500 dekar alan üzerine kurulan Anadolu’nun en büyük ceviz bahçesindeki ilk hasada katıldı.

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, İmranlı ilçesini ziyaret ederek Türkkeşlik, Ardıçalan, Uyanık ve Delice köylerinde vatandaşlarla bir araya geldi.

İlçede ilk olarak Türkkeşlik Köyünü ziyaret eden Vali Şimşek, burada Türkkeşlik Köyü İlkokulu önünde köy halkı tarafından karşılandı. Vatandaşlarla sohbet ederek taleplerini dinleyen Vali Şimşek, “Sıcak karşılamanız için hepinize çok teşekkür ediyorum. İmranlı ilçemizin bazı köylerini ziyaret ediyoruz. Bu kapsamda Türkkeşlik köyüne de uğradık. Okulumuzu ziyaret ettik ve sizlerle de tanışıp sohbet etmek istedik. Varsa bir ihtiyacınız onları dinlemek isteriz. Ben hepinize teşekkür ediyorum.” dedi.

Türkkeşlik köyünde 2016 yılında yenilenen Türkkeşlik Köyü İlkokulunu da gezen Vali Şimşek, eğitim gören çocuklarla yakından ilgilendi.

– İlk Ceviz Hasadı Yapıldı

Vali Yılmaz Şimşek’in bir sonraki ziyaretini Ardıçalan köyüne gerçekleştirdi. Köyde ilk olarak Brestik Mezrasında bulunan İç Anadolu’nun en büyük Türkiye’nin 5’nci büyük ceviz bahçesini ziyaret eden Vali Şimşek, ceviz bahçesinin ilk hasadına katıldı. Bahçe sahibi Yunus Emre Karabudak’tan bilgi alan Vali Şimşek, bahçeyi gezerek hasat yaptı. Burada açıklamalarda bulunan Vali Şimşek, örnek bir ceviz bahçesi olduğunu ifade ederek “İmranlı ilçemiz Ardıçalan köyündeyiz. Burada ki örnek bir yatırımı örnek bir ceviz bahçesini yerinde inceliyoruz. Hasadına eşlik ediyoruz. Gerçekten çok önemli ve büyük bir yatırım. Yaklaşık bin 500 dönümlük arazi üzerine kurulmuş ve yaklaşık 31 bin ağaç barındırıyor. Diyebilirim ki İç Anadolu’daki en büyük bahçe. Bu da bize gösteriyoruz ki aslında ilimizin her yöresi, her bölgesi farklı bir ürün için elverişli. Burada da cevizin el verişli olduğunu gördük. Bu ceviz bahçesini emek verip sabırla kuran girişimcimizi tebrik ediyorum. Büyük emek vermiş gerçekten ve 5 yılın sonunda da bu yıl ilk ürünlerini alıyor. Modern tarım tekniklerini de kullandığını gördük. Ümit ediyorum ki bu tür bahçelerimiz yaygınlaşır. Yöremizde daha çok ceviz bahçesi kurulur ve bu bahçe diğer çiftçilerimize de örnek olur. Ben çiftçimize, girişimcimize hayırlı bol kazançlar diliyor, kendisini tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Vali Şimşek İmranlı İlçesi ziyaretine, Uyanık Köyünü ziyaret ederek devam etti. Köydeki, 1787 yılında ibadete açılan ve restorasyonu planlanan Uyanık Köyü Camini gezen Vali Şimşek, köy halkıyla da bir araya geldi.

İmranlı’ya bağlı Delice Köyüne de uğrayan Vali Şimşek, hayırseverlerin desteği ile oluşturulan Delice Köyü Müzesi, Alihan Yılmaz Kütüphanesi ve Hasan-Selam Erdoğan Konuk Evini gezdi. Köy içerisindeki sosyal tesislerde köy halkıyla da bir araya gelen Vali Şimşek, vatandaşların taleplerini alarak ilgili kurumlara talimatlarda bulundu.

Vali Yılmaz Şimşek İmranlı’daki son ziyaretini, 1991 yılında Kuzey Irak’ta şehit olan Piyade Komando Er Melayip Erdoğan’ın kardeşi Fatih Erdoğan’ın evine gerçekleştirdi. Şehide rahmet dileyen Vali Şimşek, “Kahramanlarımızın emanetlerinin her daim yanındayız” dedi.

Vali Şimşek’e ilçe ziyaretinde İmranlı Kaymakamı Abdulkadir Zengin, İl Özel İdaresi Genel Sekreter V. Mevlüt Soysal, İl Jandarma Komutanı Muhammet Sevinç, Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Harun Tan, İl Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, İl Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız, Vakıflar Bölge Müdürü Cemal Karaca ve ilçe protokol üyeleri eşlik etti. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler