Aşıklar Bayramı, festival havasında sona erdi

 Aşıklar Bayramı, festival havasında sona erdi

Valilik himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü’nün koordinesinde, Sivas Belediyesi ve ilgili kurumların katkılarıyla bu yıl 4. düzenlenen ‘Aşıklar Bayramı, festival havasında geçti.

Yurt içinden ve yurt dışından toplam 84 aşığın katılımıyla 3 gün süren festival, Devlet Halk Oyunları sanatçılarının gösterisi ve Türk Halk Müziği sanatçısı Elif Buse Doğan konseri sona erdi.

Programa katılan Vali Yılmaz Şimşek, Cumhuriyetin temellerinin atıldığı Sivas’ta aşıklık geleneğini yaşatmak için düzenlenen festivalin hemşerilerimizin yoğun katılımıyla icra edildiğini söyledi.

Dolu dolu geçen festivalin

aşıklık kültürünün gelecek nesillere aktarılması açısından son derece önemli olduğunu ifade eden Vali Şimşek;

“Cumhuriyetin 100. yılında ve UNESCO tarafından 2023 yılının ‘Aşık Veysel Yılı’ ilan edilmesi dolayısıyla; ilimizde düzenlediğimiz muhteşem festival, Aşık Veysel’e yakışır şekilde gerçekleştirildi. Bu güzel organizasyonla hem ünlü ozanımızı andık, hemde aşıklarımızın şiirlerini keyifle dinleme imkanı bulduk. Festivalin düzenlemesinde emeği geçen kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, Aşıklar Bayramına katılan aşıklarımıza da şükranlarımı sunuyorum.” dedi. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler