Bakan Özhaseki: “Kentsel dönüşüme katılmak isteyen herkesin başımın üstünde yeri var”

 Bakan Özhaseki: “Kentsel dönüşüme katılmak isteyen herkesin başımın üstünde yeri var”

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Gölcük- Kocaeli Merkez Mahallesi 1. Etap Temel Atma Töreni’ne katıldı. Törende konuşan Özhaseki, Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunun bir kez daha altını çizerek, kentsel dönüşümün önemine vurgu yaptı. Türkiye’de 3 bölgenin çok hareketli olduğunu ve 3 bölgede yaşayan insanların pür dikkatli olması gerektiğini ifade eden Özhaseki, kentsel dönüşüme katılmak isteyen herkes için kapıların sonuna kadar açık olduğunu ifade etti.

“HEPİMİZİN SEFERBER OLMASI LAZIM”

Türkiye’nin deprem ülkesi olduğunun altını çizen Bakan Özhaseki, “Yerin altı çok hareketli. Bu hareketliliği bilerek hareket etmemiz lazım. Şunu çok net söyleyebiliriz. Türkiye bir deprem ülkesidir nokta. Özellikle birinci derecede ve ikinci derecede bulunan çok riskli bölgelerimizin yüzeysel büyüklüğü topraklarımızın 66’sı. Nüfusumuzun da yüzde 71’i bu bölgelerde yaşıyor. Böyle bir toprak parçasında yaşarken bizlere mutlaka ve mutlaka bu gerçekliği bilerek hareket etmesi, konutlarımızı, iş yerlerimizi buna uygun şekilde yapmamız gerekiyor.” dedi. Geçmişte yaşanan depremleri hatırlatarak bugün İstanbul’un açıklarına geldiğini vurgulayan Özhaseki, “Denizde bekleyen bir tehlike için hepimizin seferber olması lazım. Bundan dolayıdır ki gece gündüz demeden bu bölgeleri ki İstanbul açıklarında olabilecek olan bir deprem İstanbul’u etkilediği kadar haliyle Gölcük’ümüzü de etkileyecek, İzmit’imizi de etkileyecek. Hepimiz bundan aşırı derecede rahatsız olacağız. Bundan dolayıdır ki yeni yasalar yapmaya çalışıyoruz. Yeni formüller geliştiriyoruz. İnşallah büyük bir hasar almadan bu işlerin altından kalkalım diye de uğraşıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

“KENTSEL DÖNÜŞÜME KATILMAK İSTEYENLERE KAPIMIZ AÇIK”

1999’dan önce yapılmış olan binaların hepsinin risk taşıdığını belirten Özhaseki kentsel dönüşüm çağrısı yaparak, “Hiçbir parti farkı gözetmeksizin kim ki kentsel dönüşümle yuvalarını yapmak istiyorsa başımın üstünde yeri var, kapımız sonuna kadar açık. Ne olur, kentsel dönüşüm yapmak isteyen belediye başkanlarına yardımcı olun. Uyumlu olun. Onlara elinizden gelen yardımı yapın. Antakya’nın şu anda yüzde 90’ı yok. O yüzden bizim hepimizin el birliğiyle bu işin içinden çıkmamız lazım. İstanbul’u da, Kocaeli’mizde, Gölcük’ümüzü de hazırlamamız lazım. Özellikle 1999’dan önce yapılmış olan binaların hepsinin risk taşıdığını bilelim. Güçlendirilebilen güçlendirsin. Eğer mahalle olarak anlaşabiliyorsanız belediye başkanlarına lütfen müracaat edin. Biz de elimizden geleni yapalım. Bu iş için bilgimiz var. Birikimimiz var. Bu işlerin içinden Allah’ın izniyle çok rahat çıkabiliriz.” diye konuştu. Haber Foto: Çevre ve şehircilik bakanlığı

Benzer Haberler