Bakan Yumaklı “2028 yılında sera OTB sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyoruz”

 Bakan Yumaklı “2028 yılında sera OTB sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyoruz”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, Sera Organize Tarım Bölgelerinin (Sera OTB) sayısını artırmak için çalıştıklarını belirterek, 2028 yılında Sera OTB sayısını 100’e çıkarmayı hedeflediklerini açıkladı.

Bakan İbrahim Yumaklı, ülkenin kalkınmasına, yatırım, üretim, istihdam ve ihracat hedeflerine katkı sağlayacak Sera OTB’leri desteklemeye devam edeceklerini belirterek şunları kaydetti:

“İstanbul, Ankara, İzmir ve bu büyük şehirlerin çevreleri başta olmak üzere jeotermal enerji kaynaklarımızı ön plana çıkararak sera üretimini teşvik edeceğiz. Türkiye, jeotermal enerji potansiyeli bakımından dünyada 7’inci, Avrupa’da ise birinci sırada yer alıyor. Jeotermal enerji kaynaklarımızı daha fazla kullanarak üretim maliyetlerini düşürmeyi, gıda arzının sürekliliğini sağlamayı, yıl boyunca üretim yapabilme imkanına kavuşmayı hedefliyoruz.”

Jeotermal enerji kaynaklarının tarım sektörü için ne kadar önemli bir doğal avantaj olduğunun bu yatırımlarla daha da iyi anlaşılacağını vurgulayan Yumaklı, jeotermal kaynakların çevre dostu olmaları dolayısıyla da tarımda çok önemli bir yere sahip olduğunu dile getirdi.

Bakan Yumaklı, Türkiye’nin, jeotermal sera varlığı alanında dünyada lider konumda bulunduğuna işaret ederek, “Altyapı inşaatları tamamlanan 10 OTB’yi yatırımcılarımızın hizmetine sunduk. Sera OTB’lerin sayısını artırmak için çalışıyoruz. 2028 yılında Sera OTB sayısını 100’e çıkarmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da, Orta Vadeli Program kapsamında yaş sebze ürünlerinde mevsimselliği en aza indirmek amacıyla Sera Organize Tarım Bölgesi kurulmasına yönelik yatırımları hızlandırdıklarını ve yeni sera kurulumu ile sera yenileme yatırımlarını daha fazla desteklediklerini ifade etmişti.

8 Sera Organize Tarım Bölgesinde Üretim Yapılıyor

Türkiye’de Amasya-Suluova (besi), Ankara-Çubuk (besi), Diyarbakır (besi), Eskişehir-Beylikova (besi), Kars (besi), Şanlıurfa (besi), Gaziantep-Oğuzeli (karma), Elazığ hayvan ürünleri, Denizli-Sarayköy (jeotermal ısıtmalı sera) ve Zonguldak-Çaycuma (sera) olmak üzere 10 OTB bulunuyor. Söz konusu bu Sera OTB’lerin 8’inde üretim yapılırken, 2’sinde ise parsel tahsisleri ve yatırımcıların üstyapı inşaatları devam ediyor.

Sera OTB’ler kesintisiz üretim ve yüksek verimin hedeflendiği, çevreye uyumlu, yeterli büyüklükte ve güçlü altyapısı olan, sıfır atık ilkesine dayalı faaliyet hedefiyle atık yönetimi (atıkların ve atık suyun kullanıldığı) süreçlerini verimli ve sürdürülebilir kullanacak yapılar şeklinde tasarlanıyor.

Balıkesir-Gönen Jeotermal Isıtmalı Sera OTB’ye Tüzel Kişilik Kazandırıldı

Kent Tarımı uygulamaları kapsamında İstanbul’un sebze ihtiyacının bir kısmını karşılayacak Çanakkale-Ayvacık Jeotermal Isıtmalı Sera OTB ve Balıkesir-Gönen Jeotermal Isıtmalı Sera OTB’ye tüzel kişilik kazandırıldı.

İstanbul’a yakın diğer illerde ise Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yatırım analizi çalışmalarına devam ediliyor.

Balıkesir’in Gönen ilçesinde tarıma elverişli olmayan 8 bin dekarda kurulacak, dünyanın en büyük Jeotermal Isıtmalı Sera Organize Tarım Bölgesi Projesi Gönen Jeotermal Isıtmalı Sera OTB’ye, kuruluş protokolü onaylanarak tüzel kişilik kazandırıldı.

Jeotermal, rüzgar, güneş ve biokütle enerjisi kullanılacak bu proje İstanbul’da yaşayan vatandaşlara da hitap edecek. Yeşil kalkınmayı benimseyen özelliğe sahip olacak söz konusu projeye şimdiye kadar 42 bin 390 dekar alanda yatırım yapmak üzere 635 yatırımcı başvuruda bulundu. Haber Foto: Tarım bakanlığı

Benzer Haberler