Basın Milletin Müşterek Sesidir

 Basın Milletin Müşterek Sesidir

Vali Salih Ayhan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle ilimizde görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcileri ile “Basınla Biz Bize” programı kapsamında bir araya geldi.

Sivas Valiliği Konferans Salonunda, çok sayıda gazetecinin katımıyla yapılan toplantıda ilk olarak ilimiz genelinde yapılan projelerin yer aldığı tanıtım videosu izlendi.

Daha sonra gazetecilere hitap eden Vali Salih Ayhan, konuşmasına 10 Ocak Gazeteciler Gününü kutlayarak başladı. Basın mensuplarına özverili çalışmalarından dolayı teşekkür eden Vali Ayhan, “Basın Milletin Müşterek Sesidir. Sizlerle zaman zaman Sivas gündemi değerlendirmeye devam edeceğiz” dedi.

– Vaka Sayılarında Yüzde 70 Oranında Düşüş Oldu

Konuşmasında, ilimizdeki pandemi sürecine de geniş yer ayıran Vali Salih Ayhan, salgının başladığı 2020 yılı mart ayından bugüne kadar Covid-19 salgınında gelinen son durumu anlattı.

Dünyayı etkisi altına alan ve ülkemizde görülen salgınla ilgili her tülü önlemin alındığını belirten Vali Salih Ayhan, “Eylül ve Kasım aylarında vaka sayılarımızda iki defa pik yaşadık. Özellikle Aralık ayında getirilen kısıtlamalarla vaka sayılarımızda yüzde 70’in üzerinde bir düşüş gerçekleşti. Bu düşüş elbette sağlık sistemimiz üzerindeki yükü de önemli oranda azalttı. Bugüne kadar 211 bin vatandaşımıza test yaptık.” diye konuştu.

– Salgına Rağmen Sivas Güçlü Olmayı Hedef Edindi

Salgına rağmen bu süreçte daha güçlü bir Sivas için hazırlanan projelere daha sıkı sarıldıklarını ifade eden Vali Ayhan, “Şehrimizin en önemli gücü olan ortak akıl anlayışını 2020 yılında adeta rehberimiz kıldık. Eylemsiz vizyon, yalnızca bir hayal; vizyonsuz eylem zaman kaybıdır. Vizyona dayanan eylem ise dünyayı değiştirir. Bildiğiniz gibi 2020 yılına sektörel bazda yaptığımız çalıştaylar ile başlamıştık. Şehre dair sözü fikri olan herkesi dinlemeye çalıştık. Bu yönde vizyonlar ve projeler geliştirdik. Eğitimi merkeze alan tarım, turizm ve sanayi odaklı bir gelişim planı belirledik. Geliştirdiğimiz her projenin toplumsal bir meşruiyeti var. Arkasında ortak bir akıl var.” dedi.

– Vali Ayhan, Eğitim İçin Her Türlü Tedbiri Aldık

2020 yılında salgın koşullarından en fazla etkilenen alanlardan birinin de eğitim olduğunu dile getiren Vali Salih Ayhan, “Uzaktan eğitimin bir fırsat eşitsizliğine dönmemesi için gerek merkezi gerekse yerelde birçok tedbir aldık. Bunun başında öğrencilerimize tablet dağıtımı, altyapı sorunlarının giderilmesi, EBA destek noktalarının oluşturulması, materyal desteği, uzaktan eğitim kalitesinin yükseltilmesi başlıklarını sayabiliriz. Bu süreçte Valilik olarak 111.386 kitabı öğrencilerimizle buluşturduk. 7,8 ve 12. Sınıf öğrencilerimize 192.600 kaynak kitap temininde bulunduk. Geçen sene elde ettiğimiz başarının korunması adına öğretmenlerimiz süreçte çok önemli katkılar sundular ve sunmaya devam ediyorlar. Diğer yandan yatırımlarımıza baktığımızda 2020 yılında yatırım toplamı 128 Milyon TL olan Okul, Pansiyon, Öğretmen Evi ve Kapalı Spor Salonunu (10 Yatırım) daha eğitim öğretime hazır hale getirdik. 300 Milyon TL’nin üzerinde yatırımımız da devam etmekte.” dedi.

– Tarımda Sivas Çok İyi Noktaya Ulaştı

Tarım ve Hayvancılıkta “Üreten Çiftçi, Gelişen Sivas” Vizyonu ile Sivas’ı üretim ve ARGE merkezi yapmayı hedeflediklerini anlatan Vali Ayhan, “Sözleşmeli çiftçilik ve ölçek ekonomisini temel alan çiftçimizin ürününü güvenle üretebileceği ve satışını yapabileceği modeller geliştirdik. Burada Belediyemiz ortaklığında hayata geçirdiğimiz, yakında üretime geçecek SİVTAŞ’a ayrı bir parantez açmak istiyorum. SİVTAŞ, şehrimizin tarım ve hayvancılık noktasındaki potansiyelini özel ile rekabet eden bir anlayışla değil, piyasayı regüle eden bir anlayışla en üst düzeyde kullanmayı hedef alan bir yapı. Yem Fabrikasında bu ay itibariyle test üretimlerine başlıyoruz, Şubat 2021 tarihinden itibaren de seri üretime geçeceğiz. SİVTAŞ, Süt İşleme Tesisi, Bal Paketleme, Tohumculuk, Jeotermal Seracılık gibi birçok alanda daha faaliyet göstererek ilimizin tarım ve hayvancılık alanında lokomotifi olacak.” dedi.

2020 yılında, Tarım ve Hayvancılık alanında hayata geçirilen önemli projelerden birinin de “Köyümde Yaşamak İçin Bir Sürü Nedenim Var” projesi olduğuna dikkat çeken Vali Ayhan, “İlimizdeki küçükbaş hayvan varlığını 1 Milyona çıkarmayı hedeflediğimiz proje ile bugüne kadar 25 Milyon Liranın üzerinde kredi kullanımı ile 14.219 koyunun alımı gerçekleştirilmiş durumda. Projemizin bölgede birçok ile de örnek olduğunu görüyoruz.” dedi.

-Hamidiye Kültür Parkı Projesi Sivas’a Değer Katacak

Vali Ayhan, “Hamidiye Kültür Parkı, Altınkale, Yıldız Dağı Kış Sporları Merkezi Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi ve Gök Medrese Vakıf Müzesi önemli projelerimiz. Diğer yandan Tarihi Valilik Binasında çalışmaları devam eden Şehir Müzesi, ihale aşamasına geldiğimiz Zanaatkârlar Müzesi ve gerek mimarisi gerekse konsepti ile şehrin simgelerinden biri olacak Âşık Veysel Ozanlar ve Müzik Kültürü Müzesi ile Sivas önemli bir müze varlığına kavuşmuş olacak.” dedi.

– Ekonomik Kalkınma ve Sanayi Çok Önemli

Vali Salih Ayhan, sanayi alanında yapılan çalışmalara da değinerek, “2020 yılında bildiğiniz gibi şehrimize yatırımcıları davet etmek amacıyla “Gurbetten Sılaya, Haydi Yatırıma” diyerek çeşitli geziler yaptık. Sonrasında bir hedef belirledik. Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023’e 100 Üretim ve İstihdam Kapısı hedefi ile çalışmalarımıza ağırlık verdik. Bu kapsamda şimdiye kadar 46 firmaya 1. OSB’de yer tahsisini yaptık. Bu firmalarımızın toplam istihdam hedefi 3 bin 224. Pandeminin ekonomik etkilerine rağmen OSB’deki istihdamımız 2019 yılında 8156 iken yüzde 12’nin üzerinde bir artış ile 2020 Yılında 9152’ye ulaşmıştır.” dedi.

OSB’de yapılan yer tahsisleri ile yer kalmadığını dile getiren Vali Ayhan, “2020 yılında ihracat rakamlarımızı değerlendirdiğimizde pandemiye rağmen ikinci altı ayda ilk altı aya oranla %27,63’lük bir artış görüyoruz. Bir önceki yıla oranla en fazla ihracat artışının %78’le haziran ayında gerçekleştiğini görüyoruz. 2020 yılı toplam ihracatımız 76 Milyon $’ı aşmıştır.” şeklinde konuştu.

– Demirağ OSB ve Lojistik Köy Çalışmaları Devam Ediyor

Altyapı çalışmaları hızla devam eden Demirağ OSB’nin 2021 yılında altyapı çalışmalarının tamamlanacağını ifade eden Vali Salih Ayhan, “Mevcut durumda iki firmamıza yer tahsisini yapmış durumdayız. Sadece bu firmalarımızın istihdam hedefi 900 kişi.  Bölgenin özel teşvik alması noktasında her türlü çalışmayı ve takibi yaptığımızı da özellikle ifade etmek isterim.

Ayrıca Demirağ OSB’de hayata geçireceğimiz Tekstilkent Projemiz ile 32.400 m2 kapalı alanda, yaklaşık 40 Milyon TL’lik yatırımla 3.700 kişilik bir istihdam oluşturmayı hedeflemekteyiz. Demirağ OSB, çalışmaları devam eden Lojistik Köy ile birlikte Sivas’ın gelecekteki konumunu belirleyecek en önemli yatırımlarımız diyebilirim.” dedi.

– Sivas İçin Durmadan Çalışacağız

Sivas’ı 2023 hedeflerine doğru taşıyacağımız üretimi ve istihdamı temel alan, bölgesinde öncü, tanınırlığını bir turizm değerine dönüştürebilen, sadece kendine yeten değil ülke ekonomisine de katkı sağlayan bir Sivas için durmadan çalışmaya edeceklerini anlatan Vali Salih Ayhan, “Göreve başladığımız günden beri en fazla vurguladığımız husus “Ortak Akıl” oldu. 2020 yılının tüm zorluklarına rağmen ortak aklın ve hizmet anlayışının tüm zorlukların üstesinden gelmekte ne derece önemli olduğunu gördük. Bizler kısır tartışmalardan uzak durarak milletimiz ve devletimiz için çalışmaya devam edeceğiz. 2021 yılı da bu noktada bizim için adeta ektiklerimizin hasatını yapacağımız yıl olacak.” ifadelerini kullandı.

– Basın Mensuplarına Paket Takdim Edildi

Basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Vali Ayhan, son olarak ilimize katkı sağlayan haber ajansları, gazeteler, televizyonlar, internet gazeteleri, dernek ve cemiyetler ile emekli gazetecilere plaket takdim etti.

– Merhum Gazeteci İşmail Güneş’in Kişisel Eşyaları Bağışlandı

Programın sonunda, İHA’da görev yaparken elim bir helikopter kazası sonucu görev başında şehit olan gazeteci İsmail Güneş’in eşi Yasemin Güneş ve oğulları, ilimize kurulacak olan ‘Basın Müzesi’ne merhumun kullandığı kamera, fotoğraf makinası ve kişisel eşyalarını bağışladı. Program hatıra fotoğrafı çekilmesiyle son buldu. Haber: T.Erdoğan

Benzer Haberler