Basınla Biz Bize ‘Eğitim’

 Basınla Biz Bize ‘Eğitim’

Sivas Valisi Salih Ayhan, “Basınla Biz Bize” programı kapsamında basın mensupları ile bir araya gelerek, ‘Sivas’ta Eğitim ve 2022 Planlaması, Hedefleri’ konusu hakkında açıklamalarda bulundu.


Programda ilk olarak İl Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, bir sunum gerçekleştirdi. İl Müdürü Aslan yaptığı sunumla; 2021 yılı verilerini, kazanımlarını ve projelerini anlatarak 2022 yılı planlamaları hakkında bilgi verdi.


Ülkemizi ve ilimizi etkileyen gündemler doğrultusunda çeşitli başlıklar altında basın mensupları ile zaman zaman bir araya geldiklerini hatırlatan Vali Salih Ayhan, “Bugün salgın döneminde en çok ön plana çıkan eğitim-öğretim faaliyetlerimizle ilgili biz bizeyiz. Şüphesiz salgının tüm dünyada en fazla etkilediği alanların başında eğitim geliyor. Mart 2020’den itibaren vaka seyrine göre ilerleyen planlamalarla eğitim-öğretim faaliyetlerimize devam ettik” dedi.


Okullar Açıkken Sürdürdüğümüz Projelerimizi, Uzaktan Eğitimde de Sürdürdük
Covid-19 salgın sürecinin ilimizde eğitimi olumsuz etkilemediğini anımsatan Vali Ayhan, “Çoğunlukla uzaktan eğitim şeklinde geçen bu sürede çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamak için gerek öğretmenlerimiz gerekse idari pozisyonda olan bizler büyük gayret gösterdik. İlimiz, uzaktan eğitim faaliyetlerini sosyal içeriklerle zenginleştirme, öğrencilerimizin uzaktan eğitime erişimi, fırsat eşitliği gibi hususlarda örnek bir çalışma yürüttü. Okullar açıkken sürdürdüğümüz projelerimizi, uzaktan eğitim şartlarına uyarlayarak bu süreçte sürdürmeye devam ettik. Spor Sivas ve Sanat Sivas Projelerimizle çocuklarımızın uzak kaldıkları sosyal ortamları onlara sağlamaya çalıştık. Kitap okuma alışkanlıklarının devam etmesi için, Sen Yeter ki Oku, Sivas İçin Kitap Vakti gibi çalışmalarla öğrencilerimizi kitapla buluşturduk. Sosyal içeriklerin yanında özellikle sınav döneminde olan öğrencilerimizin süreçten olumsuz etkilenmemeleri için DYK faaliyetlerimizi mümkün olduğu kadar yüz yüze sürdürmeye devam ettik. Bunun yanı sıra iki yıldır akademik başarımızın anahtarı olan KÖPRÜ Projemizi, online içeriklerle zenginleştirerek öğrencilerimizin yanında olduk” dedi.


Eğitim; Okul Ortamında, Öğretmen ve Akran İletişimi ile Anlam Bulur
Eğitimin okul ortamında daha faydalı olacağını ifade eden Vali Salih Ayhan, “Her zaman ifade ettiğim gibi eğitim okul ortamında, öğretmen ve akran iletişimi ile anlam bulan bir süreç. Bu nedenle her zaman en önemli hedefimiz uygun koşulları sağlayarak yüz yüze eğitime geçmek oldu” diye konuştu.


672 Kurumda, 9.733 Öğretmen, 6.324 Dersliğimizde 115.593 Öğrenciyle Eğitime Başladık
Aşılama çalışmalarında gelinen aşama ile salgına karşı artık daha güçlü olduğumuzu vurgulayan Vali Ayhan, “Bu güç ile 672 kurumda, 9.733 öğretmen ve 6.324 dersliğimizde 115.593 öğrenciyle yeni eğitim-öğretim yılına tam zamanlı ve tüm kademelerde yüz yüze eğitime başlamış bulunuyoruz. Hijyen standartları açısından tüm önlemleri almış durumdayız. Vaka durumları karşısında izleyeceğimiz yol, bakanlığımız tarafından net bir biçimde belirlenmiş durumda. Kısacası bizler eğitim-öğretim faaliyetlerimizin yüz yüze devam edebilmesi için gerekli tüm iradeyi gösteriyoruz. Sevgili öğrencilerimizden istirhamım; sınıfta, kantinde, okul koridorlarında, serviste, teneffüslerde ve toplu alanlarda mutlaka maske, mesafe ve temizlik kurallarına uymaları ve öğretmenlerimizin uyarılarını titizlikle yerine getirmeleri. Kurallara uyarsak hem kendi sağlığımızı hem de arkadaşlarımızın sağlığını tehlikeye atmamış oluruz. Yüz yüze eğitimin devam etmesi ve öğrencilerimizin sağlığının korunması, değerli öğretmenlerimizin, velilerimiz ve tüm paydaşların göstereceği gayret ve çabaya bağlı olacaktır” dedi.


4 Sınıfımız Salgın Karantinasında
Okullardaki Covid-19 vakaları hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, “İl genelinde 4 sınıfı, Koronavirüs nedeniyle karantinaya aldık. Birkaç öğrencimizde pozitif çıktı. Covid-19 çıkınca biraz daha dikkatli olmamız gerekiyor. Okulları değil sınıfları karantinaya alıyoruz. İnşallah, dikkat edersek eğitim ve öğretim sistemi aksamayacak” dedi.
Vali Salih Ayhan İlimizdeki Koronavirüs rakamları için de, “İl genelinde günlük 300 kişi ile seyrediyoruz. Artan bir trend vardı ama şu anda stabil hale geldi. Düşeceğini düşünüyorum çünkü nüfus sabitlendi, sosyal hareketlilik azaldı. Gurbetçiler, memleketlerine gitti ama bu arada üniversite öğrencileri gelmeye başladı. Bunlar da oturduğu zaman vakaların rayına oturacağını düşünüyorum. Hastanede şu anda yatan hasta sayımız 250. Bu yatanların yüzde 80’i aşısızlar. Aşının da burada her daim önemini vurguluyoruz. Herkesin aşı konusunda bireysel ve toplumsal sorumluluğu var” diye konuştu. 


Sivas, Eğitimin Fiziksel Boyutu, Altyapısı Bakımından Türkiye’de En İyilerden 
İlimize birçok yeni okulun kazandırıldığını da vurgulayan Vali Salih Ayhan, “Sivas eğitimin fiziksel boyutu, altyapısı konusunda Türkiye’nin en iyi durumda olan illerinden biri. İlimizin genel yatırım tablosunda 371 milyon 975 bin 577 TL bütçe ile önemli yatırım başlıklarımızdan birisi eğitim. Gerek oluşan yeni okul ihtiyacı gerekse modernizasyonlar ve yık-yap programlarımızla eğitim altyapımızı sürekli güçlendirmeye devam ediyoruz. Yıl içinde inşaatı biten 4, ihale aşamasında 18, proje aşamasında 8 ve devam eden 15 eğitim yatırımımız bulunmaktadır” şeklinde konuştu.


Bu Günümüz Geçmişteki Günümüzden Daha İyi Olacak
“Bu topraklarda ilelebet kalmak istiyorsak, evlatlarımızı iyi yetiştirmek durumundayız” diyen Vali Ayhan, “Ben inanıyorum ki her gelecek günümüz, geçmişteki günümüzden daha iyi olacak, evlatlarımız daha iyi bir bilgi birikimiyle donatılmış olacak ve bu milleti en iyi şekilde temsil edecektir. Bu vesile ile 2021-2022 eğitim-öğretim yılının tekrar hayırlara vesile olmasını diliyorum. Siz değerli Basın Mensuplarımıza programa göstermiş olduğunuz ilgiden dolayı ayrıca teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.


Program; basın mensuplarının sorularının cevaplanması ile sona erdi. Haber foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler