Başkan Bilgin; 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi, milletimiz için tarihi bir dönüm noktasıdır

 Başkan Bilgin; 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi, milletimiz için tarihi bir dönüm noktasıdır

Başkan Bilgin “Türk milletinin bağımsızlığından, bayrağından ve vatanından asla vazgeçmeyeceğini dünyaya ilan eden kararların alındığı 4 Eylül 1919 Sivas Kongresi, milletimiz için tarihi bir dönüm noktasıdır.

Aziz milletimizin hafızasında çok önemli bir yere sahip olan Sivas Kongresi, Milli Mücadele’nin mihenk taşı olmuş, Kurtuluş Savaşı’nın hazırlıkları burada yapılmıştır. Milletimizin işgalci güçlere asla boyun eğmeyeceği, birbirine sımsıkı kenetlenerek, mücadeleye hazır olduğu bütün dünyaya yine Sivas’tan deklare edilmiştir.

Kongrede alınan “Manda ve himaye kabul edilemez. Millî sınırlar içinde vatan bir bütündür, parçalanamaz. Her türlü yabancı işgal ve müdahalesine karşı, millet kendisini topyekûn savunacak ve direnecektir” kararları Misak-ı Milli’nin belirlenmesinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında, Kurtuluş Savaşı’nın tüm safhalarında ve Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atılmasında son derece etkili olmuştur.

Sivas Kongresi’nin 104. yıl dönümünde bir kez daha ifade ediyoruz ki manda ve himayeyi kabul etmeyen milletimiz, bu cennet vatanı bir bütün olarak koruyacak ve asla böldürtmeyecektir. Sivas Kongresi’nde tecessüm eden milli duruşa sahip çıkmaya ve bunu sürdürmeye kararlıyız. Vatanımıza, bayrağımıza, istiklalimize el uzatanlar, karşılarında yine aynı iradeyi bulacak ve hüsrana uğrayacaklardır.

Bu duygularla Sivas Kongresi’nin 104. sene-i devriyesini kutluyor, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve vatan uğruna şehadet şerbetini içen tüm şehitlerimiz ile kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.” ifadelerine yer verdi. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler