Başkan DEMİRGİL, el sanatları sergisinin açılışını yaptı

 Başkan DEMİRGİL, el sanatları sergisinin açılışını yaptı

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil ,  el sanatlarının çok önemli olduğunu ifade ederek, bu mesleklerin yaşatılması gerektiğini ifade etti.

Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, Sanayi Mektebi Müzesi içerisinde yer alan ve kursiyerler tarafından yapılan el emeği serginin açılış törenine katıldı.

Serginin açılışında konuşan Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerin yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasının çok önemli olduğunu dile getirerek, “El Sanatlarının birçoğu usta yetiştirilmediği için yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalmıştır. Bu mesleklerin yaşatılması ve usta yetiştirilmesi için açılan kurslar önemlidir. Daha önce kadın cezevi olarak kullanılan bu tarihi mekanınn  el sanatlarının yaşatılması ve geleceğe aktarılması noktasında yeniden dizayn edilmesi de  mesleklerin yaşatılması açısından önemlidir.Zanaatkarlar çarşısında kaybolmaya yüz tutmuş mesleklerimiz yer alıyor.  

Burada kursiyerlerlerimiz hem el becerilerinin geliştiriyorlar hem de bakır işlemeciliği, ahşap yakma, el sanatları kursları yapılıyor. Esnaf ve Sanatkarr Odaları Birliği olarak el sanatlarının yaşatılması ve bu alanda usta yetiştirilmesi için gayret göstereceğiz. Bu kursların düzenlenmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyorum” dedi.

Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birilği Başkanı Hakan Demirgil, konuşmasının ardından kursiyerler tarafından yapılan bakır işlemeciliği ve ahşap yakma serginin açılışını yaptıktan sonra sergiyi gezerek yetkililerden bilgi aldı.

Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil , içerisinde Sanayi mektebi odası, cezaevi odası, halı ve kilim atölyesi, Sivas ağızlığı ve kalemi, sivas bıçağı, Sivas tarağı, gümüş ve bakır atölyelerinin de yer aldığı Sanayi Mektebi müzesini gezerek yetkilisi Fatih Tanrıverdi’den bilgi aldı. . Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler