Başkan Demirgil ; Kurban kesiminde kurallara uyalım

 Başkan Demirgil ; Kurban kesiminde kurallara uyalım

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, kurban komisyon kararları hakkında açıklamalarda bulundu.

Kurban Hizmetleri Komisyonunun toplandığını ve bazı kararlar aldığını ifade eden Sivas ESOB Başkanı Hakan Demirgil, Kurban pazarının Bölge trafik yanında bulunan Hayvan Pazarının Kurbanlık Hayvan Satış yeri olarak faaliyet göstereceğini ifade etti.

Komisyonda alınan kararlar hakkında da bilgi veren Sesob Başkanı Demirgil, “ Kurban bayramı öncesinde Kurban Hizmetleri komisyonu toplanarak bazı kararlaR aldı Alınan kararlar doğrultusunda Çayyurt mahallesi 15. Sokak, Pazartesi pazarı, Salı pazarı, Şeyh Şamil Mahallesi Çarşamba pazarı, Abdulvahabıigazi mahallesi Perşembe pazarı, Kümbet mahallesi Cuma pazarı, Yenidoğan mahallesi cumartesi pazarı, Yenişehir mahallesi Pazar alanı, Ahırlar bölgesi hayvan pazarı, Tuzlugöl mahallesi Abdurrahim Reyhan Cami önü, Pazar alanları ve kombinalarda ve kurban yerlerinde kesim yapılacaktır. Özel mülklerde de hijyenik kurallara uymak kaydı ile kurbanlarını kesebileceklerdir. Cadde ve sokaklarda kurban kesimine müsaade edilmeyecektir.

Yönetmeliğe uygun olmayan yerlerde kesim yapılamayacak, kesim yapanlar hakkında cezai müeyyide uygulanacaktır.

Kombinalarda kesim yerlerinde ve diğer serbest bölgelerde kasaplar büyükbaş hayvanları 1500TL’ye küçükbaş kurbanlık hayvanları ise 350 TL bedelle kesebilecekler” dedi.

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, kesilen kurbana dikkat edilmesini iki yaşını doldurmamış kurban vasfı olmayan gebe ve damızlık niteliği taşıyan dişi hayvanların kurban olarak kesilmemesini, kurban kesim yerlerinde hayvan iç organları ve atıklarının boş yerlere atılmamasını, yol kenarı, park, cadde, öğrenci yurtları ve cami bahçelerinde kurban kesilmemesini, belirlenen kurallara uyulmasını tavsiye etti.

Sesob Başkanı Demirgil, esnafların ve vatandaşların Kurban Bayramı’nı kutlayarak huzurlu ve mutlu nice bayramlar diledi. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler