Başkan Gök; Divriği “de Nüfus Sorunu var

 Başkan Gök; Divriği “de Nüfus Sorunu var

Divriği belediye başkanı Hakan Gök Divriği’de nüfus sorunu var dedi ve Divriğili hemşerilerim nüfuslarını Divriği’ye aldırmanın öneminden bahsetti.

 Başkan Gök açıklamasında “Belediyelere genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamı üzerinden pay verilir. Pay, genel bütçe vergi gelirleri tahsilâtı toplamından, vergi iadeleri düşüldükten sonra kalan net tutar üzerinden hesaplanır. Ve bu hesaplama yerleşim yerinin nüfusuna göre yapılır.

Son günlerde İlçemize yeni atanan ya da tayin edilen kamu görevlileri bizlerle iletişime geçerek kiralık konut bulamadıklarını beyan etmekteler, bizde yaptığımız araştırmalarda bir konut sorunu olduğu görmekteyiz. Bu yönü ile baktığımız zaman İlçe merkezi nüfusunda önemli bir artışın olması lazım fakat veriler bunu göstermiyor.

Bu veriler bize şunu gösteriyor ilçede ikamet eden bir çok yurttaşlarımızın adres kayıtları dışarıda daha doğrusu köylerde görünüyor. Yani kısaca bir tabirle burada ikamet edip Belediyenin bütün hizmetlerinden eksiksiz faydalanıp bunun karşılığında Belediye bütçesine hiçbir katkısı olmuyor bu kişilerin.

Konu ile ilgili kapsamlı bir çalışma içindeyiz yasalar dahilinde kanunların bize verdiği yetkilerimizi de kullanarak burada ikamet edip buranın imkanlarını kullanan herkesten bundan sonraki yapılan işlemlerinde ikamet şartı arayacağız, biz bu işlemi yaparak yerleşim adresi merkezde olan yurttaşlarımızın haklarını da savunmuş olacağız ki bu da bizim asli görevimizdir.

Bütün Divriği halkını bu konuda duyarlı olmaya üstüne düşen yurttaşlık vazifesini yerine getirmeye davet ediyor herkese sağlıklı, güzel, birlik ve beraberliği içinde bir hayat temenni ediyorum, Bu İlçe hepinizin lütfen sahip çıkalım” dedi. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler