Başkan Gök; “Urartu Kalesi’de ayağa kaldırılmalı”

 Başkan Gök; “Urartu Kalesi’de ayağa kaldırılmalı”

Divriği belediye başkanı Hakan Gök Urartu kalesinin ayağa kaldırılması lazım dedi.

Başkan. Gök açıklamasında “Divriği Kesdoğan Kalesi ile ilgili olarak Basına vermiş olduğumuz beyanımız.

“Urartu Kalesi’de ayağa kaldırılmalı” Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, Divriği’de geçmişi çok uzun yıllara dayanan Urartu Kalesi’nin restore edilmesi noktasında çalışmalar yaptıklarını, Divriği Kalesi’nin onarımının bitmesini beklediklerini söyledi.

Restorasyon çalışmalarının çok maliyetli olduğunu bu sebeple ilçelerindeki tarihi yapıları sıra ile restore ettirdiklerini aktaran Başkan Gök, “Urartu Kalesi, Divriği Kalesi’nden daha eski bir eser ve mutlaka ayağa kaldırılması gerekiyor. Bakanlığın buraya mutlaka el atması ve o kaleyi de gün yüzüne çıkarması gerekiyor. Tarihi eserleri restore etmek gerçekten çok emek ve para isteyen uzun soluklu bir iş. Divriği Ulu Camimizin onarımını Vakıflar Bölge Müdürülüğü yapıyor. Yine Kalemiz Kültür Bakanlığınca restore ediliyor. Bu tarihi eserlerin projeleri çok uzun süreler alıyor. Restorasyonlarla ilgili Kurullar ve Bakanlıktan gelen denetimciler de var. Tarihi eserlerimizi ne kadar kısa sürede ayağa kaldırırsak bizim için o kadar iyi.” dedi.

Mengücek Kalesi ile Divriği Ulu Cami’nin arasında hayata geçirilecek olan çevre düzenlemesi ile ilgili projenin de hazır olduğunu aktaran Başkan Gök, “Divriği Kalesi ile Ulucami arasındaki Dünya Miras alanının çevre düzenleme projesi de hazır. Bugüne kadar tüm taleplerimizin bir çoğu karşılandı. Tarihi yapıların ayağa kaldırılması ile birlikte bölgede ciddi bir turist yoğunluğu olacağına inanıyoruz. Bunun için sebep var. Divriği’de kale, konak, kümbet, hamamlar ve Divriği Ulu Camimiz var. Bu eserlerimizin bozulmadan gelecek nesillere aktarılması bizler için çok önemli. Yine muhteşem bir kanyonumuz var. 1070 Malazgirt Savaşı ile Türkler Anadolu’ya girmiş ama 1170 yılında da Divriği’deki Kale Camini yapmış. Kalenin içerisindeki camide restore edildi. Divriği Kalesindeki restore işlemleri bittiğinde bu camimizde hizmete açılacak. Eserlerimiz özel ama bu eserlerin ayağa kaldırılmasında geç kaldık. Geçmişte Türkiye’de turizm algısı deniz, kum ve güneşti. Şimdi yeni yeni bir algı oluşuyor ve kültür turizmi ön plana çıkıyor. Doğa yürüyüşleri yapılıyor. Biz bu değişimi yakalamak istiyoruz. Gerçekten Sivas’ın Türkiye coğrafyasında çok önemli yeri ve tarihi eserleri var. Turizm pastasından Sivas’ın ilçelerimizin ciddi anlamda pay alacağını arzuluyoruz ve ilçemizde de bu konularda çalışma yapıyoruz.” ifadelerini kullandı” dedi. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler