Beklenen Kar Ne Zaman Yağacak?

 Beklenen Kar Ne Zaman Yağacak?

Küresel ısınmanın etkileri ile birlikte mevsim normallerinin üstünde seyreden sıcaklıklar nedeniyle kar henüz yüzünü göstermedi. Kar yağmaması; kuraklık, yağış azlığı gibi birçok senaryoya kapı açıyor. 

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Eğitim Fakültesi Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitim Bölümü Coğrafya Eğitimi Ana Bilim Dalı’nda görevli Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kartal, konu ile ilgili açıklamalarda bulundu. 

Mevsim sarkmaları, beklenen kar yağışının gerçekleşmemesi hakkında Dr. Öğr. Üyesi Fatih Kartal yaptığı açıklamada “Küresel ısınma, kimi yerlerde yağış miktarını artırarak sel ve taşkına sebep olurken kimi yerlerde ise kuraklığa neden olmaktadır. Kuraklık ve yağış azlığı sadece ülkemizin karşılaştığı sorun değil dünya genelini ilgilendiren bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde bu kuraklıktan nasibini alan ülkelerin başında gelmektedir.” ifadelerine yer verdi.

Ülke genelinde yağış dağılımına değinen Dr. Öğr. Üyesi Kartal “Yağışların bölgesel bakımdan dağılışını incelediğimizde 7 coğrafi bölgenin en az yağış alan bölgesi olarak İç Anadolu Bölgesi’ni görmekteyiz. Buradaki en önemli etken kuzeydeki Kuzey Anadolu Dağları ile güneyde Akdeniz’de yer alan Toros Dağları’nın bir sıradağ gibi uzanması ile nemli havaların iç kesimlere sokulamamasıdır.” dedi.

Kuraklığın yol açtığı sorunlar hakkında bilgi veren Dr. Öğr. Üyesi Kartal, “Kuraklık, akarsuların azalması, yeraltı su debilerinin azalması ve içme sularının yetersizliği gibi sonuçlar doğurmaktadır. Kuraklık, tarım ve sulama faaliyetlerini de olumsuz etkilemektedir. Bu tabloya baktığımızda baraj yapımları önem kazanmaktadır. Bu da insanların ileride radikal kararlar alıp planlamalar yapması gerekliliğini bize gösteriyor.” dedi.

Son olarak beklenen yağışın ne zaman geleceğine yanıt veren Dr. Öğr Üyesi Kartal, “Ocak ayı başlarından itibaren İç Anadolu Bölgesi’nde ciddi oranda yağış beklenirken tam tersi yağışların azaldığını görüyoruz. Bu yağışların dönemsel kaymalarını göz önünde bulundurduğumuz zaman şubat ayı gibi İç Anadolu Bölgesi’nin beklenen yağışa kavuşacağını düşünüyoruz.” dedi. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler