Belediyeden ‘Dünya çölyak günü’ etkinliği

 Belediyeden ‘Dünya çölyak günü’ etkinliği

9 Mayıs Dünya Çölyak Günü münasebetiyle Sivas belediyesi tarafından çölyak hastası olan çocuklar için farkındalık programı düzenlendi.

Halk Sağlığı Müdürlüğü ile ortaklaşa gerçekleştirilen etkinliğe; Vali Yılmaz Şimşek ve eşi Çiğdem Olgun Şimşek, Özbelsan Genel Müdürü Ahmet Kuzu, İl Sağlık Müdürü Selçuk Moğulkoç, İl Milli Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, hasta çocuklar ile aileleri katıldı.

Şems-i Sivasî İl Halk Kütüphanesi’nde düzenlenen tiyatro gösterisi ile başlayan etkinlikler; palyaço ve illüzyon gösterileri ile devam etti. Programda ayrıca çocuklara özel hazırlanan glütensiz atıştırmaklar ikram edildi.

Çocuklar kendileri için düzenlenen farkındalık programında gönüllerince eğlenme imkânı buldu.

Programda konuşan Özbelsan Genel Müdürü Ahmet Kuzu çölyak hastaları için yapılan çalışmalara değinerek; “Bir aile ziyaretimize gelmişti, çölyak hastalığı ile ilgili bilgiler verdiler. Ben bu hastalığı bilmiyordum, çocukların pasta dahi yiyemediklerini bana anlatılınca çok duygulandım. Belediye Başkanımıza bu durumu ilettim. Başkanımızın katkılarıyla 350-400 civarında kişi tespit ettik ve durumla ilgili toplantı düzenledik. Talepleri dâhilinde ekmek, un ve diğer mamulleri Sivas’ta zor bulduklarını ve olan ürünleri de çok pahalı aldıklarını söylediler. Başkanımızın bizzat görevlendirmesiyle farklı şehirlere giderek çölyakla ilgili hangi ürünleri burada üretebiliriz ya da temin edebiliriz diye araştırma yaptık. 2 ay gibi bir sürede Türkiye’de birçok yerde olmayan çölyak büfeyi kurduk. Bu büfedeki glütensiz ürünleri kârsız satıyoruz. Firmadan temin etmiş olduğumuz ürünleri direkt hak sahiplerine kâr etmeden teslim ediyoruz. İhtiyaç sahibi 20 ailemize de paket hazırlayıp gönderiyoruz.” dedi.

Vali Yılmaz Şimşek ise “Çölyak konusunda bu şekilde farkındalık etkinlikleri yapılırsa toplum bilgilendirilir ise özelikle yöneticilerimiz bilinçlendirilir ise onlar için hayat daha kolay olur. Bu süreçte Belediyemize katkılarından dolayı teşekkür ederim.” ifadelerini kullandı.Haber Foto: Sivas Belediyesi

Benzer Haberler