Berber kuaför ve güzellik salonları pazar günleri tatil yapacak

 Berber kuaför ve güzellik salonları pazar günleri tatil yapacak

Sivas Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Esnaf Odası Başkanı Ömer Şeker, sektörün haftada bir gün kapalı olması yönünde alınan kararın 1 Ocak 2023 itibariyle geçerli olduğunu belirterek, berber, kuaför ve güzellik salonlarının pazar günleri kapalı olacağını söyledi.

Alınan kararın 1 Ocak 2023 itibariyle uygulamaya geçeceğini ifade eden Berberler Kuaförler ve Güzellik Salonları Odası Başkanı Ömer Şeker, alınan kararın meslek mensuplarını da sevindirdiğini vurgulayarak, berber, kuaför ve güzellik salonlarında faaliyet gösteren esnafların da pazar günleri tatil yapacak olmasının memnuniyetle karışlandığını ifade etti.

Oda Başkanı Ömer Şeker yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi, “Sektörümüz için oldukça uzun süredir çalışmalarını sürdürdüğümüz ve hatırlanacağı üzere 1 Ekim 2022 tarihi itibariyle uygulamaya geçmesi düşünülen “berber, kuaför ve güzellik salonlarının haftanın bir günü kapalı olması yönündeki karar” hazırlıkların tamamlanmaması nedeniyle ertelenmişti…

Şu an itibariyle tüm eksiklikler giderilmiş, taleplerimiz doğrultusunda mülki idare amirlerimizce belirlenen günlerde “berber, kuaför ve güzellik salonlarının bir günlük tatil uygulaması” 01 Ocak 2023 tarihi itibariyle başlayacaktır. Bu bağlamda bir noktaya dikkatlerinizi çekmek istiyorum.

TESK, TOBB desteği ve Türkiye Berberler, Kuaförler, Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyonumuzun talebi ile Ticaret Bakanlığımızca alınan bu karar; berber, kuaför ve güzellik salonu işletmeci ve çalışanlarının en azından haftanın bir günü dinlenme ve sosyalleşmelerine imkân tanımış; bu sayede zihin ve beden sağlıklarının korunmasına, motivasyon, performans ve hizmet kalitesinin artmasına ve daha da önemlisi aile bağları ile toplumsal bağların güçlenmesine katkı sağlamıştır.

Söz konusu tatil hakkının tüm işletmeler için eşit şekilde uygulanacak olması haksız rekabetin oluşması ve işletmelerin ekonomik kayba uğramalarını da engellenecektir.

Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağımız 2023 yılında bizlere kazandırdıkları bu sosyal hak dolayısıyla başta Ticaret Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş olmak üzere, İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu ’ya, Ticaret Bakanlığı Esnaf, Sanatkârlar ve Kooperatifçilik Genel Müdürümüz Sayın Necmettin Erkan’a, TOBB Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, TESK Başkanımız Sayın Bendevi Palandöken’e, Türkiye Berberler Kuaförler, Güzellik Salonu İşletmecileri Federasyon Başkanımız Sayın Bayram Karakaş’a, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanımız sayın Hakan Demirgil’e Valimize ve Kaymakamlarımıza ve uygulamayı hayata geçirecek tüm sektör çalışanlarımıza teşekkür ediyorum. İnanıyorum ki bu uygulama sektörümüz için bir milat olarak her daim hatırlanacaktır” dedi. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler