Biçerdöver biçim fiyatı 60 lira olarak belirlendi

 Biçerdöver biçim fiyatı 60 lira olarak belirlendi

Sivas Ziraat Odası tarafından 2022 yılı buğday hasadı öncesi merkez köy muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Muhtarların yoğun katılım gösterdiği programda konuşan Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, Sivas’ta 2022 yılı biçerdöver biçim fiyatlarının dekar başına 60 lira olarak belirlendiğini ifade etti.

Sivas Ziraat Odası tarafından 2022 yılı buğday hasadı öncesi merkez köy muhtarlarına yönelik bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Ahmet Ataman Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıya Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ, İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş, Tarım ve Orman İl Müdürü Seyit Yıldız, Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Sivas Başmüdürü Ercan Bakırtaş ile köy muhtarları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını Sivas Ziraat Odası Başkanı Hacı Çetindağ gerçekleştirdi. Çetindağ; Sivas’ta 2022 yılı biçerdöver biçim fiyatlarının dekar başına 60 lira olarak belirlendiğini duyurdu.

Çetindağ; “Sivas’ımız tarım şehri. Yağışlar iyi gitmese de diğer yıllara göre baktığımız zaman buğday hasadımız şu anda iyi görünüyor. Önümüzdeki haftalarda biçerdöverler şehrimize girecekler. Hububat biçerdöverlerinde Yozgat 70 lira, Gaziantep ve Çorum 85 lira. Oralar bittikten sonra en son hasat zamanı bizim Sivas’a geliyor. Biçerdöverlerimiz de çoğalmış oluyor. Motorin fiyatlarında yeni düşüşlerin olmasından dolayı biz taban fiyatlarını Sivas’ta 60 lira olarak düşündük, 2 tonluk samanın da römorkuyla beraber 800 lira olarak biçilmesini söyledik. Balya da 8 lira olarak belirlendi” dedi.

SİVAS BAŞMÜDÜRLÜĞÜ OLARAK 16 ALIM NOKTASI AÇTIK

TMO Sivas Başmüdürü Ercan Bakırtaş ise Sivas’ta bu yıl hasada diğer yıllardan daha erken başladıklarının altını çizerek “İlk olarak Akıncılar işyerimizde başladık. Fiyatlar açıklandı. Üreticilerimizin iş yerimize teveccühleri yüksek. Ürünlerini teslim etmeye devam ediyorlar. Sivas ilimizde de hem lisanslı depolarda hem de kendi alım noktalarımızdan alımlarımızı yapacağız. Sivas Başmüdürlüğü olarak toplam 16 alım noktası açtık. Bunun 4 tanesi lisanslı depo, 12 tanesi sabit bizim işyerlerimiz. Sizlerden lisanslı depoları tercih etmenizi istiyorum çünkü lisanslı depoların birçok avantajları var.  Özellikle stopaj avantajından, SGK avantajından, nakliye avantajından istifade etmenizi istiyoruz ama ille ‘Biz TMO’nun sabit noktalarına vermek istiyoruz’ derseniz de bütün sabit noktalarımız açık. Randevularınızı alarak gelebilirsiniz” dedi.

Sivas’ın ekonomisinin tarım ve hayvancılığa dayandığını ifade ederek sözlerine başlayan Tarım ve Orman Müdürü Seyit Yıldız da “Dolayısıyla tarım ilimiz adına çok önemli bir sektör. Alan olarak da biliyorsunuz Türkiye’nin ikinci büyük alanına sahibiz. Üretimimizin yüzde 50’den fazlası hububat ekimi. Mevsim yaklaştı. Büyük bir coğrafyayız. Şu anda hasat başlayan ilçelerimiz var. Gölova ilçesinden başlayarak Akıncılar daha sonra diğer bölgelerde hasat başlayacak. Hasat 1 yıllık emeğin sonucu. 2022 yılının bol, bereketli bir sezon olmasını diliyoruz. Burada öne çıkan en önemli faktör hasat. Hasat bizim için çok önemli ve kıymetli. Dolayısıyla biz 16 Mayıs tarihinde valilik genel emri biçerdöver kontrollerinin yürütülmesine dair tebliğ yayımlandı ve bu tebliğin tüm ilgili kurum ve kuruluşlara dağıtımı gerçekleşti. İl Müdürlüğü olarak bizi ilgilendiren en önemli konu biçerdöver kontrolleri. Sürekli ekiplerimizle 16 ilçede ve il merkezinde sahada olacağız. Dolayısıyla bizim biçerdöverlerden istediğimiz birinci olarak operatör belgesi. Mutlaka bir kullanma belgesine sahip olması lazım. Sizin mutlaka biçerdöver sahiplerinden bunu istemeniz gerekiyor. Yetkili kişi olacak. Ekiplerimiz dane kaybına, orada dökülen daneye bakıyorlar. Mevzuat gereği yüzde 2’yi geçemez hükmü var ancak ben şunu söylüyorum; bizim bir dane kaybına dahi tahammülümüz yok. Yüzde 2 olarak üst sınır belirlenmiş ama bizim için bir dane dahi kıymetli. Dolayısıyla biz sahada titiz çalışacağız. Sizlerin de aynı hassasiyeti göstermenizi bekliyoruz. Ayrıca biçerdöverlerin oluşabilecek yangınlara karşı mutlaka en az 2 tane 6’şar kiloluk yangın söndürme cihazlarının mutlaka biçerdöverin üzerinde bulunması gerekiyor. Bu da bizim istediğimiz şartlardan. Herhangi bir olumsuzlukla karşılaştığınız zaman mutlaka en yakın il müdürlüğüne, ilçe müdürlüklerine bilgi vermeniz gerekiyor ki biz anında o olaya müdahale edelim. Geçen yıl tüm Türkiye genelinde olduğu gibi ilimizde de büyük bir kuraklık yaşadık. Birkaç bölgemizde bazı sorunlar var bu doludan, ani yağışlardan kaynaklı. İklimsel faktörlere bağlı bazı problemler olan bölgelerimiz var. Arkadaşlarımız bununla ilgili çalışmaları yürütüyorlar. Gerek Bakanlığımıza gerekse Cumhurbaşkanlığımıza bunu iletiyoruz. Biz her zaman çiftçilerimizin, üretenin yanındayız. Üretmemiz gerekiyor. Dünya bir salgından geçti. Üretim, tarım ön plana çıktı. Bizim için üreticiler çok kıymetli. Mutlaka sadece bu konuyla ilgili değil diğer tarımsal konularla ilgili herhangi bir sıkıntı olduğu zaman 24 saat telefonumuz açık. Biz sizlerin tabiri caizse hizmetkarıyız. Bunu herkes böyle bilsin. Tarım ve Orman İl Müdürlüğü sizin ikinci adresiniz, eviniz” dedi.

Toplantıda son olarak İl Genel Meclisi Başkanı Hakan Akkaş konuştu. Akkaş’ın konuşmasının ardından protokol üyeleri köy muhtarlarının sorularını cevaplandırdı.

Benzer Haberler