Büyük Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu Ölümünün 49. Yıl Dönümünde Kabri Başında Anıldı

 Büyük Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu Ölümünün 49. Yıl Dönümünde Kabri Başında Anıldı

Ünlü Halk Ozanı Aşık Veysel Şatıroğlu, vefatının 49. yıl dönümünde doğum yeri olan Sivas’ın Şarkışla ilçesi Sivrialan köyünde kabri başında dualarla anıldı.


Şarkışla Kaymakamlığı koordinesinde gerçekleşen programda ilk olarak Sivrialan Köyü Muhtarı Hüseyin Keçeci ile Aşık Veysel’in Ailesi adına Burak Keçeci birer konuşma yaptı.


Şarkışla Kaymakamı Gökhan Dolaş ile Sivas Milletvekili Ulaş Karasu da söz alarak ünlü ozanın evrensel mesajlar verdiğini belirtip, Onu rahmetle andıklarını ifade etti.


Sivas Valisi Salih Ayhan ise Veysel’in geleceğe yönelik güzel eserler bıraktığını söyledi. Medeniyetimizin özünde aşk ve sevgi olduğunu vurgulayan Vali Ayhan, “Bu toprakların mayasında sevgi vardır, bu mayaya hizmet edenler hiçbir zaman unutulmazlar. İşte bizde dostları olarak O’nu unutmadık, unutmayacağız. Bin yıl boyunca bu topraklara hizmet etmiş ebedi ve ezeli Türk yurdu olmasına katkı sağlamış büyüklerimizi anmak bizim vazifemizdir” dedi.


Aşık Veysel Vefatının 50’nci Yıl Dönümünde 2023 UNESCO Anma Programında
Yiğitler diyarı, Anadolu diyarı, Gaziler diyarı Sivas’ın ‘Ozanlar Otağı’ olduğunu belirten Vali Ayhan, “Ozanlık geleneğinin en güçlü temsilcisi sadece Sivas’ta değil ülkemizde değil evrensel olarak dünyada bilinirliği olan UNESCO tarafından da dikkate alınmış ve Aşık Veysel yılı ilan edilmesine karar kılmıştır. Aşıklık geleneğinin son büyük temsilcileri arasında yer alan Aşık Veysel’in vefatının 50’nci yıl dönümü olan 2023 tarihi, UNESCO anma ve kutlama yıl dönümleri programındadır” diye konuştu.


Ozanlığın en büyük üstadı olan Veysel’i her zaman örnek aldıklarını anımsatan Vali Salih Ayhan, “O’nun sözleri, fikirleri, düşünceleri biz idarecilere rehberdir. O, sevgi dediği, birlik dediği, beraberlik dediği, toprak sevgisi dediği, vatan sevgisi dediği, Cumhuriyet dediği fikirlerini ve düşüncelerini bizlere aktardı, biz idarecilere ışık oldu. Bizde inşallah onun fikirlerini daha çok sahipleneceğiz ve daha çok bir araya geleceğiz. Bu topraklara, bu diyarlara, Anadolu’ya daha çok hizmet edeceğiz” şeklinde konuştu.


“Aşık Veysel iyi ki Şarkışla da doğmuş, iyi ki Sivrialan’da doğmuş, iyi ki Türkiye’de doğmuş, iyi ki Anadolu topraklarında doğmuş” diyen Vali Ayhan, “Ne kadar büyük bir şans ve ne kadar da büyük bir nimet. Belki çocukluğunda, belki yaşadığı zamanda köylülerimiz o an böyle bir değeri fark edememişlerdir ama gördüğünüz gibi yıllar sonra bütün herkes kenarına kenetlenmiş. Rahmetler ola diyorum” ifadelerini kullandı.


Aşık Veysel Ozanlar ve Müzik Kültürü Müzesi Kısa Sürede Bitirilecek
Aşık Veysel’in isminin hem gönüllerde hem de kurumlarda, sokaklarda, caddelerde ve parklarda yaşatıldığını vurgulayan Vali Salih Ayhan, “İnşallah Sivas’a en güzel müzeyi kazandıracağız. Aşık Veysel Ozanlar ve Müzik Kültürü Müzemizin inşaatına başladık. Kısa sürede bitireceğiz. Burada hem ozanın en güzel şekilde tanıtımını yapacağız hem de ozanlık geleneğini bu toprakların değerlerini orada yansıtacağız. Dostlar beni hatırlasın diyor, dostlar onu hiçbir zaman unutmayacak. Bizler unutmadık bizden sonraki nesiller de hiçbir zaman unutmayacak. Biz sahip çıkacağız, biz sahip çıktıkça da bizden sonraki nesiller hiç unutmayacak. Ruhu şad olsun” diye konuştu.


İlçe Müftüsü Tayyıp Koçer’in Kur’an-ı Kerim tilaveti ve duası ile devam eden anma programında Ankara Batıkent Pir Sultan Abdal Cem Evi Dedesi Enver Cemal Şahin de dua etti.
Ünlü ozanımızın mezarına çiçekler bırakılmasının ardından Aşık Veysel Müzesini gezen Vali Ayhan, Milletvekili Karasu ve beraberindekiler, O’nun eserlerini seslendiren Sanatçı Mustafa Özarslan’a eşlik etti. Program; Prof. Dr. Selçuk Göldere’nin gösterisi ile son buldu.Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler