CHP Milletvekili Ulaş Karasu: En az 60 bin öğretmen ataması yapılmalı

 CHP Milletvekili Ulaş Karasu: En az 60 bin öğretmen ataması yapılmalı

CHP Parti Meclisi Üyesi ve Sivas Milletvekili Ulaş Karasu, mevcut açığın 107 bin 909 olduğu öğretmen atamaları için en az 60 bin atamanın yapılması gerektiğini söyledi.

Önceki gün Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı 20 bin öğretmen atamasının ardından TBMM Başkanlığı’na Millet Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yanıtlanması istemiyle soru önergesi veren Ulaş Karasu, ‘’Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü’nün 2021 Yarıyıl Tatili Öğretmenlerin Aile Birliği, Sağlık, Can Güvenliği Mazeretleri ve Engellilik Durumu ile Diğer Nedenlere Bağlı Yer Değiştirme duyurusunda mevcut öğretmen açığının 107 bin 909 olduğu açıklanmıştır’’ ifadelerini kullanırken, ‘’Açıklanan 20 bin öğretmen ataması mevcut öğretmen açığının yüzde 25’inden daha az bir orana tekabül etmektedir’’ dedi.

Öğretmen açığının kapatılmasının hem öğrencilerin daha kaliteli eğitim almasını hem de genç öğretmenlerin bir an evvel mesleklerine başlaması için çok önemli olduğunu kaydeden Karasu, ‘’Bununla birlikte mesleğin en önemli sorunlarından biri de ücretle ve sözleşmeli öğretmenlik uygulamaları. Öğretmenlerimiz arasında ayrım yapan bu uygulama bir an önce sona ermelidir’’ dedi.

Karasu’nun Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a yanıtlaması istemiyle yönelttiği sorular şöyle:

1- 2021 yılı içerisinde planlanan öğretmen atama sayısı kaçtır?

2- Mevcut öğretmen açığı 107 bin 909 iken Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan 20 bin öğretmen atama kararı hakkındaki düşünceleriniz nelerdir?

3- Öğretmenlerimiz tarafından gündeme getirilen ve mevcut açığın yarısından fazlasını kapatmak için önerilen 60 bin öğretmen ataması yapılacak mıdır?

4- Sözleşmeli ve ücretli öğretmenlik uygulamasına son vermeyi düşünüyor musunuz Haber: E.sönmez

 

Benzer Haberler