Cumhuriyet Üniversitesi, Tüm Hedeflerde Başarısını Arttırdı

 Cumhuriyet Üniversitesi, Tüm Hedeflerde Başarısını Arttırdı

Dünyanın birçok ülkesinden toplam 1591 üniversitenin sıralamaya dâhil olabilme başarısı gösterdiği THE Etki Sıralaması sonuçları açıklandı.

 Cumhuriyet Üniversitesi, ilk defa 2022 yılında sıralamaya alınma başarısı gösterdiği değerlendirmede 2023 yılında da Türkiye ve dünya üniversiteleri arasında 17 hedefin tamamında başarısını artırdı.

 2022 yılında ülkemiz üniversitelerinden 58’inin kendine yer bulduğu etki sıralamasında bu sene 79 üniversite yer aldı. Ülkemizdeki üniversiteler içerisinde 44. sırada yer alan Üniversite, 17 SKA (Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları) alanının tamamında sıralamaya dâhil olabilme başarısı gösterdi. Birlemiş Milletler tarafından hazırlanan “Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları” kapsamında üniversitelerin yetkinliklerinin değerlendirildiği sıralamaya, SCÜ’nün de yer aldığı Türkiye’deki üniversitelerden sadece 28’i tüm alanlarda sıralamaya girebilmiştir. 

 Üniversite, 17 kalkınma hedefinin tamamında yer almasını yanı sıra, “Eşitsizliklerin Azaltılması” hedefinde Türkiye’de birinci ve dünyada 101. sırayı almıştır. Bu hedef; ailesinde ilk defa yükseköğrenim görme imkânı bulmuş olan gençlerimizi, gelişmekte olan ülkelerden gelen öğrencilere ve engelli öğrencilere sağlanan imkânları ve dezavantajlı gruplara sunulan rehberlik hizmetlerini içermektedir. 

 Üniversite aynı zamanda “Eşitsizliklerin Azaltılması” (Türkiye’de 1. Dünyada 101-200), “Cinsiyet Eşitliği” (Türkiye’de 11. Dünyada 401-600), “Nitelikli Eğitim” (Türkiye’de 16. Dünyada 301-400),  “Sürdürülebilir Şehir ve Yaşam Alanı” (Türkiye’de 13. Dünyada 401-600), “Temiz Su ve Sıhhi Koşullar” (Türkiye’de 16. Dünyada 401-600) hedeflerinde dikkate değer başarı kaydetmiştir. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler