Deprem bölgesinde uzman eller projesi için 75 milyon liralık ek bütçe

 Deprem bölgesinde uzman eller projesi için 75 milyon liralık ek bütçe

Hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazanan 300 proje sahibi girişimcilerin yer aldığı listeler bugünden itibaren askıya çıkarıldı

Bakan Yumaklı: “depremden etkilenen illerimizde kırsalı yeniden ayağa kaldırmaya devam ediyoruz.”

Tarım ve Orman Bakanlığının tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri gibi alanlarda eğitim gören genç girişimcileri kırsala çekmeyi amaçlayan ‘Uzman Eller Projesi’ kapsamında, 6 Şubat Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen iller için 75 milyon liralık ek bütçe verildi.

Bakanlık, Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi kapsamında, üretimin yeniden canlandırılması amacıyla hibe desteği sağlıyor.

Hibe desteğinden tarım, hayvancılık, ormancılık, gıda ve su ürünleri alanlarında eğitim veren üniversitelerin fakülte ve meslek yüksekokulları ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı tarım, hayvan yetiştiriciliği ve sağlığı, laboratuvar hizmetleri ve gıda teknolojisi alanlarında eğitim veren lise ve dengi okullardan mezun olan genç girişimciler yararlanıyor.

Başvuruları onaylanan girişimcilere kırsal alan/kırsal mahallede uygulayacakları bitkisel üretim, hayvansal üretim, su ürünleri üretimi, coğrafi işaretli ve geleneksel ürün üretimi ile bu ürünlerin işlenmesi, depolanması ve paketlenmesine yönelik projelerine 250 bin TL’ye kadar yüzde 100 hibe desteği veriliyor.

Deprem felaketinden etkilenen illerde kırsalın tekrar ayağa kaldırılması amacıyla Bakanlık, afet bölgesi ilan edilen illerde 350 projeye 87,5 milyon TL hibe desteğine ek olarak, 300 proje için 75 milyon TL daha ek bütçe verilmesini kararlaştırıldı.

Böylece deprem bölgesi özelinde bu yıl için Uzman Eller Projesi kapsamında onaylanan proje sayısı 650’ye, hibe miktarı da 162,5 milyon TL’ye ulaştı. Ülke genelinde ise onaylanan proje sayısı 2 bin 500’e, hibe miktarı ise 625 milyon TL’ye çıkmış oldu.

Hibe sözleşmesi imzalamaya hak kazanan 300 girişimcinin yer aldığı listeler, bugünden itibaren başvuru sahiplerinin bağlı oldukları tarım ve orman il müdürlüklerinin ilan panosunda askıya çıkarıldı. Ayrıca bu isimler sistem üzerinden ve il müdürlüklerinin internet sitelerinden de duyurulacak. 18 Temmuz’a kadar askıda kalacak olan listelerle ilgili sözleşmeler 19-25 Temmuz tarihlerinde imzalanacak.

Ayrıca, Uzman Eller Projeleri ile ilgili gelişmeler Bakanlığın ve Tarım Reformu Genel Müdürlüğünün internet sitelerinin yanı sıra sosyal medya hesapları ile Uzman Eller Bilgi Sisteminden de takip edilebilecek.

BAKAN YUMAKLI: “DEPREMDEN ETKİLENEN İLLERİMİZDE UZMAN ELLER PROJESİ İÇİN İLAVE 75 MİLYON TL HİBE DESTEĞİ SAĞLAYACAĞIZ.”

Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda ‘Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi’ kapsamında, depremden etkilenen illerde 300 projeye daha hibe desteği sağlanacağını duyurdu.

Bakan Yumaklı, “Depremden etkilenen illerimizde kırsalı yeniden ayağa kaldırmaya devam ediyoruz. Bu illerimizde Uzman Eller Projesi için ilave 75 milyon TL hibe desteği sağlıyoruz. Böylece 2023 yılında ülke genelinde toplam 625 milyon TL hibe desteğiyle üretimimize güç katıyoruz.” ifadelerini kullandı. Haber Foto: Tarım ve orman bakanlığı

Benzer Haberler