Divriği Seyir Terası Projesi İlçenin Turizm Potansiyelini Artıracak

Vali Ayhan, daha sonra eşi Zeynep Akkiraz Ayhan hanımefendi ve beraberindekiler ile birlikte Sivas Valiliği öncülüğünde, ilçe kaymakamlığının girişimleri ile çalışmaları devam eden Divriği Seyir Terası projesi alanında incelemelerde bulundu.

Kaymakam Mehmet Bek’ten projenin son durumu hakkında bilgi alan Vali Ayhan, Divriği ilçesini cazibe merkezi haline getirecek önemli projelerden birinin de Divriği Cam Seyir Terası projesi olduğunu söyledi.

Vali Ayhan, burada basın mensuplarına yaptığı açıklamada, sivil mimarisi ve kültürel değerleri ile Divriği’nin Türkiye’nin en güzel ilçelerinden biri olduğunu söyledi. İlçenin en önemli yapı taşının Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası olduğunu belirten Vali Ayhan, Mengücekoğulları’na başkentlik yapan Divriği ilçesine, çok sayıda önemli proje kazandırılacağını söyledi. Kültürel mirasın muhafaza edilerek, ilçenin tüm yönleriyle gelecek kuşaklara aktarılacağını anlatan Vali Salih Ayhan, “Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasında restorasyon çalışmaları yoğun şekilde devam ediyor, bir taraftan da sivil mimarinin korunması için çalışmalar aralıksız sürdürülüyor.” dedi.

-Divriği’nin Tarihi Manzarasına Bambaşka Bir Pencere Açacak

Divriği’nin tarihi manzarasına bambaşka bir pencere açacak projenin hayırlı olması temennisinde bulunan Vali Ayhan, “Türkiye’de birçok cam teras var ama buranın özellikleri çok farklı çok heyecan verici olacak. Adeta herkesin gezip görmesi gereken iştiyaklı ve arzulu olacak. 110 metre kare alan yaklaşık 2 kilometre yürüyüş parkurları birçok aktivite ile birlikte Sivas ve Divriği ilçemiz harika bir değer kazandı. Vizyon bir projeyle Sivas turizm potansiyelimizi Divriği’nin turizm potansiyelini daha yukarıya taşımış olduk. Mayıs ayına doğru buranın açılışını gerçekleştireceğiz. Peyzaj çalışmaları yapılmakta ve buradaki özel işletme modeliyle birlikte bu cam ve seyir terası alanı Sivas’ın turizmine çok büyük değer katacak. Hızlı trenin Sivas’a gelmesiyle raybüs seferlerinin daha aktif olması ile birlikte Divriği’ye yeni bir havaalanı yapılıyor havaalanının da bitmesi ile birlikte burası bizim göz bebeğimiz olacak. Çok mutluyuz, heyecanlıyız, gurur duyuyoruz bu potansiyeli ortaya çıkarmamızda destek olanlara teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Benzer Haberler