Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Çevre Düzenleme Çalışmaları Titizlikle Yürütülüyor

 Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Çevre Düzenleme Çalışmaları Titizlikle Yürütülüyor

UNESCO Dünya Mirası Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası etrafının iyileştirilmesi ve eserin ihtişamına yakışır bir alan oluşturulması amacıyla çevre düzenleme projesi başlatıldı. Sivas Valisi Yılmaz Şimşek başkanlığında düzenlenen “Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Çevre Düzenleme” toplantısında tarihi yapı etrafında devam eden çalışmalara ilişkin bilgi verildi.

Vali Yılmaz Şimşek yaptığı açıklamada; “Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen restorasyon süreci tamamlanma aşamasına geldi. Divriği Ulu Cami ve Darüşşifasında çevre düzenleme çalışmaları Sivas İl Özel İdaresi tarafından titizlikle yürütülüyor. İnşallah restorasyon ve çevre düzenleme çalışmaları eş zamanlı olarak tamamlanacak. Anadolu’nun El Hamrası olarak nitelendirilen bu şaheserin korunması ve gelecek kuşaklara aktarılması noktasında büyük hassasiyet ve çaba içerisindeyiz.” dedi.

Çevre düzenleme projesinin yaklaşık 37 bin metrekare alanı kapsadığını ifade eden Vali Şimşek, “Proje uygulaması kapsamında; 10 bin metrekare yeşil alan oluşturulması, otopark, yürüyüş yolları, oturma ve seyir alanları, çevre aydınlatma elemanları, otomatik sulama sistemi, geniş çim alanlar ve iklime uygun bitkilendirme ve ağaçlandırma çalışmaları yapılacaktır.” bilgilerine yer verdi.

Sivas Valiliği koordinasyonunda ilgili kurumların iş birliği ile çevre düzenleme çalışmalarının ve diğer altyapı hizmetlerinin kısa sürede tamamlanacağını belirten Vali Şimşek, “Divriği ilçemiz; doğal güzellikleriyle, tarihi çarşısıyla, konaklarıyla, eşsiz lezzetleriyle ve en önemlisi Ulu Cami ile ziyaretçilerine unutulmaz bir deneyim sunacak.” dedi. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler