Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasının eşsiz motifleri, yeni tasarlanan eserlere nakşedildi

 Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasının eşsiz motifleri, yeni tasarlanan eserlere nakşedildi

Sivas Olgunlaşma Enstitüsünce yürütülen; “Bozkırda Yükselen Tarih: Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Projesi” kapsamında oluşturulan eserler, sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Sivas Olgunlaşma Enstitüsü, UNESCO Dünya Miras Listesinde yer alan 794 yıllık tarihi Divriği Ulu Camii ve Darüşşifasının eşsiz motiflerini sanatsal tasarımlarla yeniden canlandırdı. MEB Hayat Boyu Öğretme Genel Müdürlüğünün koordinesinde yürütülen; “Bozkırda Yükselen Tarih: Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Projesi” kapsamında Ulu Cami ve Darüşşifasından tespit edilen motiflerin özgün hâline sadık kalınarak 113 eser tasarlandı. Tarihin derinliklerinden gelen, eşsiz motifler aynı zamanda kitapta toplandı.

Müdürlük koordinesinde hazırlanan kitap ve tasarımlar, Sivas Sanayi Mektebi Müzesinde düzenlenen sergi ile sanatseverlerin beğenisine sunuldu.

Serginin açılışına Vali Yardımcıları; Şakir Öner Öztürk ve İhsan Maskar, Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, SESOB Başkanı Hakan Demirgil, Sivas Yiyecek Maddeleri Yapanlar ve Satanlar Odası Başkanı Mehmet Akgül, Şube Müdürü Süleyman Bekdaş ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Açılış programında konuşan Sivas Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Aysel Şenlen, “Bozkırda Yükselen Tarih: Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası Projesi” ve bu kapsamda yürütülen çalışmalar hakkında bilgi verdi. Vali Yardımcısı Şakir Öner Öztürk, Vali Yardımcısı İhsan Maskar ve Millî Eğitim Müdürü Ergüven Aslan daha sonra protokol üyeleri ile birlikte açılış kurdelesini kesti. Açılışın ardından proje kapsamında hazırlanan kitabın tanıtımı gerçekleştirildi. Öztürk, Maskar ve Aslan, daha sonra protokol üyeleri ile birlikte sergiyi gezerek, eserler hakkında bilgi aldı.

113 eserin bulunduğu sergide, naht sanatı ile yapılan tablolar, kemik malzemeden üretilen takılar, alçı rölyefler ve sgrafitto seramik ile tasarlanan çalışmalar yer alıyor. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler