Diyetlerin En İyi Dostu, Kilo Verdiren Karbonhidratlar

 Diyetlerin En İyi Dostu, Kilo Verdiren Karbonhidratlar

Başlayacağınıza söz verdiğiniz diyetler için kaç pazartesini geride bıraktınız? Kilo vermek için hazırladığınız yasaklar listesinin kaçına uydunuz? Peki, sağlıklı bir şekilde ideal kilonuza kavuşmak için yapmaya çalıştığınız diyetlerin kaçının doğruluğundan eminsiniz. Birçok diyet size karbonhidratları hayatınızdan çıkarmanızı söyler. Ancak bilinenin aksine birçok sağlıklı karbonhidrat kilo vermek için en önemli yardımcılara dönüşür. Avrasya Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı, kilo verdiren sağlıklı karbonhidratlar hakkında önemli bilgiler veriyor.

Karbonhidratlar sanıldığı gibi kilo vermenin düşmanı mı?

Birçok kişi için kilo vermek büyük bir mücadeleye dönüşür. Çünkü ne kadar uğraşırsa uğraşsın hayal ettiği ideal vücut formuna ulaşamaz. Bunun belli başlı sebepleri olmakla birlikte diyet ve zayıflama konusunda yaratılan bilgi kirliliğinin payı büyüktür. Özellikle de karbonhidratların kilo vermek ile ilgili şöhreti oldukça kötüdür. Ancak karbonhidratların kötü şöhretine göre diyete yön vermek doğru bir yöntem değildir. Aksine birçok sağlıklı karbonhidrat, kilo verme sürecini hızlandırır ve kilo vermeye yardımcı olur. Makro-besinin vücudunuzun enerji üretmesi ve enerji seviyelerini kontrol etmesi için en gerekli gıdalar arasında yer alıyor. Dolayısıyla tamamen karbonhidratın kesildiği diyetlere itibar etmek zayıflama hedeflerinizi sekteye uğratabilir, hatta kan kaybı yaşayabilirsiniz. Bunun yerine aşağıda yer alan sağlıklı karbonhidratları beslenme programınıza dahil etmeli, ölçülü olarak tüketerek diyetinize destek olmalısınız.

Daha çok yulaf, daha fit vücut

Yulaf kendi yapısında betoglukan isimli, suda çözünebilen lif içerir, bu sayede hem kan şekerini düzenler hemde sindirim sisteminde yardımcı olur. Aynı zamanda demir, çinko, E vitamini fakat ve B grubu vitamin kaynağıdır. Kahvaltılarınızda veya ara öğünlerinizde tercih edeceğiniz yulaf kalp hastalıklarına karşı da koruyucudur.

Diyetlerin olmazsa olmazı; kinoa

Tam tahıllı bir besin olan kinoa, sağlıklı bir şekilde kilo vermek isteyenler için büyük bir kolaylık sağlıyor. Protein değeri çok yüksek olan kinoa bu sayede kilo vermeyi kolaylaştırırken, spor yapanların kas yapmasını da kolaylaştırıyor. Gluten intoleransına sahip kişilerin kolaylıkla tüketebileceği bir besin olan kinoa, 1 su bardağı pişmiş kinoda gramında 222 kalori, 39 gram karbonhidrat, 4 gram yağ, 5 gram lif ve 8 gram protein içeriyor. Glisemik indeksi çok düşük olan kinoa, B3 ve E vitaminlerinin yanı sıra magnezyum, manganez, bakır, demir, kalsiyum, folat, fosfor, çinko, potasyum ve omega-3 açısından da oldukça zengin bir kaynaktır. Lif açısından zengin olması sebebiyle bağırsakları çalıştırıyor, temizliyor ve kabızlığa iyi geliyor. B grubu vitaminlerinden zengin içeriği sayesinde metabolizmayı hızlandırarak yediklerimizin enerjiye dönüşmesini kolaylaştırıyor. Aynı zamanda uzun süre tok tutuyor.

Glütensiz kral; karabuğday

Son dönemlerin en popüler sağlıklı yiyeceklerinden biri olan karabuğday, bu şöhretini yüzde yüz hak ediyor. Glutensiz bir tahıl olan karabuğday, protein ve yüksek lif oranıyla diyetlerin olmazsa olmazı haline geliyor. İçeriğinde doymamış yağ asitleri, animoasitler, antioksidanlar(flavonoid), B1, B2 ve E vitaminleri olmak üzere birçok vitamin, fosfor, magnezyum, bakır ve çinko yer alıyor. Düşük yağ oranıyla zayıflamak için birebir olan karabuğday aynı zamanda uzun süre tok tutuyor. İçerdiği magnezyum sayesinde karabuğday tüketen kişilerin kan şekeri düzeyi dengeli kalıyor.

Hemen tanışmanız gereken bir besin; tatlı patates

Tatlı patates lif içeriği olarak oldukça zengin bir besin. 1 adet orta boy tatlı patatesde yaklaşık 112kkal bulunuyor. Zengin mineral ve vitamin deposu olan tatlı patates aynı zamanda renginden dolayı antioksidan kaynağıdır.

Yoksa siz, muzun bir karbonhidrat olduğunu bilmiyor musunuz?

Karbonhidratlar deyince aklımıza makarnalar, ekmekler gelse de birçok sebze ve meyve de karbonhidrat grubuna girer. Bunların başında gelen muz ise enerji seviyesini arttıran ve uzun süre tok tutan mucizevi bir besindir. Birçok kişi içeriğindeki şeker oranı sebebiyle diyetlerinde muza korkuyla yaklaşsa da içeriğinde barındırdığı lif, sodyum, potasyum, magnezyum, A,E,K,C vitaminleri ile metabolizmanın hızlanmasına destek olur. Yeterli miktarda tüketildiğinde kilo kaybını kolaylaştırıp tatlı isteğini bastırır. Lif içeriği sayesinde sindirim sis düzenler Depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur.

İçerdiği potasyum ve magnezyum sayesinde kalbi çeşitli rahatsızlıklardan korur.

Benzer Haberler