Emlakçı camiası seferber oldu

 Emlakçı camiası seferber oldu

6 Şubat’ta Kahramanmaraş merkezli 7.7 ve 7.6 büyüklüğünde meydana gelen depremlerin ardından çok sayıda can ve mal kaybı yaşandı.

Ülkemizde yaşanan afetlerde her zaman taşın altına elini koyan Sivas Emlakçılar Birliği; Kahramanmaraş, Gaziantep, Malatya, Diyarbakır, Kilis, Şanlıurfa, Adıyaman, Hatay, Osmaniye ve Adana illerinde yıkıma neden olan depremin ardından da harekete geçti.

Depremin ardından koordine olan Sivas emlakçı camiası, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) tarafından duyurulan ihtiyaç listesi dahilinde acil insani yardım malzemelerini temin ederek bölgeye ulaştırdı.

DEPREMZEDELER SİVAS’A AKIN EDİYOR

Afetin ardından çok sayıda aile de geçici veya sürekli olarak bulundukları şehirlerden çevre illere taşınmaya başladı. Depremzedelerin en çok tercih ettiği iller arasında ise Sivas başı çekiyor. Bu konuda afetzedelere yardımcı olan Sivas Emlakçılar Birliği üyesi emlakçılar; depremzedelerden komisyon bedeli almayarak onlara maddi olarak destek oluyor.

ÇAYIR, DEPREM SONRASI YAPTIKLARI ÇALIŞMALARI ANLATTI

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Kerim Çayır; 7.7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin ardından yaptıkları çalışmalar hakkında açıklamalarda bulundu.

“EMLAKÇI CAMİAMIZ TEK YÜREK OLDU”

Başkan Çayır; “Ülkemiz; hakikaten yüzyılın felaketini yaşadı. Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet; yaralılarımıza ise acil şifalar diliyoruz. Depremden sonra Sivas emlakçı camiamız, tüm üyelerimiz birlik ve beraberlik içerisinde tek yürek oldu. Battaniye, kefen, gıda,

Kuru bakliyat, çocuk bezi, sağlık ürünleri, kadın hijyen seti gibi ihtiyaç malzemelerini kendi imkanlarımızla hazırlayarak deprem bölgesine yetiştirdik ve görevli arkadaşlarımız organize bir şekilde dağıtımını yaptılar. 1 hafta boyunca elimizden gelen desteği sürdürdük” dedi.

“DEPREMZEDE VATANDAŞLARIMIZDAN KOMİSYON ALMADIK”

Depremlerin ardından çok sayıda kişinin Sivas’a geldiğini dile getiren Çayır, “Afetin ardından deprem bölgesinden gelen arkadaşlarımız için tüm emlakçılarımız burada seferber oldu. Konaklama konusunda depremzede vatandaşlarımıza yardımcı oldular. Depremzede vatandaşlarımızdan ev kiralamada komisyon almadık, komisyonu talep etmedik. Onlara yardımcı olmak amacıyla komisyon kazançlarımızdan vazgeçtik. Bu süreç normalleşinceye kadar da komisyon almamayı sürdüreceğiz. Deprem bölgesinden ilimize gelen vatandaşımız bu konuda hiç şüphe etmesin. Hatta süreç içerisinde kiralık ev bulma konusunda afetzedelere yardımcı olmak amacıyla boş evleri de depremzedelere kazandırmak için kendi aramızda gruplar oluşturduk. Eşyalarını da tamamlayarak tahsis ettik. Şehir dışında kalan Sivaslılar ve yurt dışında kalan gurbetçilerimizden izin alarak onların evlerinde geçici süreliğine depremzedelerin konaklamasına vesile olduk. Şehrimizde yapılan hobi bahçelerinin sahipleriyle görüştük; bunlar içerisinde bir müddet de olsa konaklamaya müsait olanlar için devreye girdik. Ücretsiz bir şekilde hobi bahçelerinde kalan afetzedelerimiz de var. Dolayısıyla elimizden gelen tüm desteği depremzedelere verdik” diye konuştuk.

“TELEFONLARIMIZ HİÇ SUSMUYOR”

Maraş merkezli depremlerden sonra Sivas’ta kiralık ev talebinin çok fazla arttığını belirten Çayır, “Telefonlarımız hiç susmuyor. Deprem bölgesinden Sivas’a talep çok fazla. Malatya, Kahramanmaraş, Adıyaman başta olmak üzere deprem bölgelerinden gelen çok sayıda aile var. Şu anda elimizde ev kalmadı açıkçası. Kredi Yurtlar Kurumu yurtlarına yönlendirdiğimiz ailelerimiz oluyor. Süreç içerisinde yeni ev olursa duruma göre yönlendirme işlemini yapıyoruz. İmkanları zorlayarak elimizden gelen yardımı yapmaya çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

“SİVASLILAR ÇOK MERHAMETLİ”

Çevre illerde depremi fırsata çevirerek kira fiyatlarını artıran ev sahiplerinin olduğunu dile getiren Çayır, Sivas’ta ise istisnalar dışında böyle bir durumun olmadığına dikkat çekti. Sivaslıların çok duyarlı ve merhametli olduğuna dikkat çeken Çayır, bu konuda hassas olunmasını istedi.

Sivas Emlakçılar Birliği Başkanı Çayır; şöyle konuştu:

“Bu süreçte komşu illerimizde fiyatlarla ilgili sıkıntı yaşandığı görülüyor. Sivas’ta depremzedeleri fırsat bilerek konut fiyatlarını artırma diye bir durum istisnalar haricinde olmadı. Çünkü Sivas’ın insanı

Duyarlı, merhametli. Kesinlikle fiyatlara fahiş zam yapmadılar. Bu konuda Sivas’ta fırsatçılık yok. Biz yine de vatandaşlarımızı bu konuda hassas olmaya davet ediyoruz. Çünkü bu afet hepimizin başına gelebilir. Bugün varız, yarın yokuz. Dolayısıyla birbirimize destek olmamız lazım. Bugünler de gelip geçecek. Normal fiyatı 2 bin lira olan daireye 4 bin lira talep edilirse bu hoş karşılanmaz. Sivas’ımızın insanı da bu konuda duyarlı, ilerleyen süreçte de afaki zamlar yapmayacaklarını biliyoruz. Elimizden gelen desteği biz de vermeye devam edeceğiz. Gün; birlik ve beraberlik günü.”

Çayır; depremzedelerin iş yerinin camında sarı renkli “Taşınmaz ticaret yetki belgesine sahip güvenilir emlakçı” etiketinin bulunduğu emlakçılarla gönül rahatlığıyla iletişime geçebileceğini belirtti.

Çayır; tüm Sivaslıların ve İslam aleminin Miraç Kandili’ni tebrik ettiğini de sözlerine ekledi. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler