Erdemir Maden 85’inci yaşını kutluyor

 Erdemir Maden 85’inci yaşını kutluyor

Türkiye’nin demir cevheri üretiminin yüzde 39’unu tek başına karşılayan Erdemir Maden, 85’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyor. Erdemir Maden, OYAK Maden Metalürji Şirketlerinin yerli ham madde ihtiyacının ana tedarikçisi olmayı sürdürüyor.

Türkiye’nin ilk ve tek demir cevheri peletleme tesisine sahip olan Erdemir Maden, bu yıl 85’inci kuruluş yıl dönümünü kutluyor. 19 Mayıs 1938’de kurulan Erdemir Maden’in bugün Türkiye genelinde 11 demir, 1 manganez, 1 taş kömürü, kuvars kumu ve 2 kil sahası olmak üzere 15 sahası bulunuyor. Halen Türkiye’deki demir cevheri üretiminin yüzde 39’unu tek başına karşılayan Erdemir Maden, yeni maden sahalarının açılması ve rezerv artırımına yönelik çalışmalarını sürdürüyor.

Yıllık pelet üretim kapasitesi bir buçuk milyon tonu bulan Erdemir Maden, 2006 yılından bu yana iyileştirme ve modernizasyon yatırımlarına paralel olarak çevre yatırımlarına da ağırlık verdi. Şirket bu kapsamda şimdiye kadar toz tutma, gaz arıtma, evsel atık arıtma, artık depolama barajı, çevre düzenleme ve ağaçlandırma yatırımlarını tamamladı.

Erdemir Maden’in 2019 yılında aldığı Zonguldak’ın Karadeniz Ereğli ilçesinde bulunan Alacaağzı Kömür İşletmesi’nde taş kömürü ve kuvars kumu madenleri bulunuyor. Ruhsat alanındaki taş kömürü rezervlerine yönelik etüt, proje ve fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından üretime yönelik hazırlık çalışmaları devam ediyor. Proje kapsamında 2024 yılında kömür üretimine başlanması planlanıyor.

Kuvars kumu madeninin teknolojik test çalışmalarının yapılması, zenginleştirme tesisi prosesinin belirlenmesi, cam kumu ve/veya katma değeri yüksek ürünler üretilmesine yönelik çalışmalar ve üretim süreç akım şemalarının oluşturulması çalışmaları için üniversiteler ile teknolojik test çalışmaları da sürüyor.

Erdemir Maden, kurulduğu günden bu yana sektördeki liderliğini sürdürerek, ülkesi ve bölge ekonomisi için vazgeçilmez bir rol üstleniyor. Yatırım stratejileri kapsamında üretim çeşitliliğini ve milli ekonomiye olan desteğini artırmak için Türkiye Cumhuriyeti’nin 100’üncü yılında Bingöl – Avnik mevkiinde bulunan demir madeni sahasında yaklaşık 550 milyon dolarlık yatırımla peletleme tesisi kurma çalışmalarına da başlandı.

Bulunduğu bölgelere katkıları sürüyor

Erdemir Maden, bölgedeki amatör sporcular ve spor kulüplerine kişisel ve sportif ekipman yardımlarını sürdürürken kulüplere bina tahsis ediyor.

Şirket, 2021 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne dahil edilen, Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Ulucami Mahallesi’nde yer alan Türkiye’nin en geniş cam terası ve mesire alanının da destekçisi konumunda.

Erdemir Maden, ülkemizde yaşanan deprem felaketi sürecinde ulaşımı yakın olan bölgelere doktor, sağlık personeli, kurtarma ekibi, jeneratör, kurtarma aracı, temel ihtiyaç malzemeleri ve içerisinde kurtarma ekipmanları bulunan araç desteğinde bulunarak enkaz kaldırma ve arama kurtarma çalışmalarına katkıda bulundu. Ayrıca doğal afet sonrası süreçte bölge halkı için desteğini sürdürmeye devam ediyor.

Benzer Haberler