Esnaf fazla prim ödüyor, az maaş alıyor

 Esnaf fazla prim ödüyor, az maaş alıyor

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil ,  emekli esnaf ve sanatkarların maaşlarının çok düşük olduğunu belirterek, emekli maaşlarının asgari ücret düzeyinde olması gerektiğini ifade etti.

Esnaf sanatkârların toplumda en çok çalışan kesimlerden biri olduğunu ifade eden Sesob Başkanı Hakan Demirgil , “Esnaflarımız 9 bin 200 günle, işçi ise 7 bin 200 günle emekli oluyor. Sosyal güvenlik kurumları tek çatı altında birleşti ama bir birlik sağlanamadı. Esnaf ve sanatkârlarımız daha fazla prim ödemesine rağmen emekli olduktan sonra aldıkları maaşlar çok düşük olduğu için çalışmak zorunda kalıyor.  Anayasa’nın 173. Maddesinde belirtilen ‘Devlet esnafını koruyucu ve kollayıcı tedbirler alır’ hükmüne de aykırıdır. Gece gündüz demeden işinin başında duran, ailesinin geçimini sağlayan esnaflarımız toplumda en fazla çalışan kesimdir. Cumartesi Pazar demeden, tatil yapmakta zorlanan esnaf ve sanatkârlarımız, yıllarca prim ödemek zorunda kalıyor. Emekli olduktan sonra da almış olduğu maaş çok düşük olduğu için mağdur oluyor ve çalışma hayatına devam etmek zorunda kalıyor. Esnaf ve sanatkârlarımızın rahat bir şekilde emekliliğini sürdürebilmeleri için maaşları yükseltilmeli ve asgari ücret düzeyine getirilmelidir” dedi.

ESNAF EMEKLİLİĞİNDE RAHAT EDEBİLMELİ

Esnaf ve sanatkârların gider maliyetlerini ödemekte zorlandığını, buna rağmen Bağkur sigorta primini yıllarca ödediğini hatırlatan Sesob Başkanı Demirgil, “Toplumumuzda en fazla çalışan kesim esnaflarımızdır. SSK’lılar günde 8 saat çalışırken sabah erken saatlerde dükkanını açıp geç saatlere kadar çalışan esnaf ise SSK’lı çalışanların iki katından fazla mesai yapıyor. Buna rağmen en fazla primi emekçi esnafımız ödüyor. Esnaflarımız en uzun gün prim sayısı ödemesine rağmen emekli olduğunda ise en düşük maaşı alıyor. Gelirinden fedakarlık yaparak primini aksatmadan ödeyen, emeklilik hayali ile hayatını sürdüren esnaf ve sanatkar kardeşlerim emekli olduktan sonra aldığı emekli maaşı rahat etmelidir.

Emekçi kardeşlerimin daha iyi hayat standartları yaşamaları için, emekli maaşı asgari ücretin altında olmamalıdır” ifadelerine yer verdi. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler