Esnaf müjde bekliyor, tescil mağdurlarının sorunları çözülmeli

 Esnaf müjde bekliyor, tescil mağdurlarının sorunları çözülmeli

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, EYT düzenlemesinden faydalanamayan esnaf ve sanatkarların meclisten çıkacak olan kararı merakla beklediğini ifade ederek, esnafın gözünün TBMM’de olduğunu ifade etti.

EYT düzenlemesinden faydalanamayan esnafların beklentilerine yönelik olarak SSK’lı çalışanlar ile birlikte esnafın da çalışma gün sayısının 7200 güne eşitlenmesi yönünde yapılan çalışmaların mecliste karara bağlanacağını belirten Sesob Başkanı Hakan Demirgil, “Bağkur  ile SSK’lı çalışanlar arasında yaşanan prim gün sayısı eşitsizliği nedeniyle mağdur olan esnaflarımızın mağduriyeti nihayet giderilecektir. Esnaf ve sanatkârlarımızın prim gün sayısının SSK’lılarla eşitlenerek 7200 güne inmesi tüm esnaf ve sanatkarlarımız tarafından sevinçle karşılanmıştı. Yapılan çalışmaların Türkiye Büyük Millet Meclisinden kısa sürede görüşülerek kabul olması için esnafımız bu görüşmelere kilitlenmiş durumdadır. Prim gün sayısının eşitlenmesi ile anayasanın eşitlik ilkesindeki adaletsizlikte ortadan kaldırılmış olacaktır. Türkiye Büyük Millet Meclisinden çıkacak karar ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu, Bağ-kur, SSK’lı ve Emekli Sandığı’na tabii tüm çalışanların da sorunları çözülecektir. İnşallah esnafımız beklentilerine de karşılık bulacaktır.

Yapılan yeni düzenleme ile norm birliği sağlanarak tüm çalışanlar eşit zamanda emekli olabilecekler. Ücretlerde de iyileştirmeye gidilerek en düşük emekli maaşı en düşük emekli maaşı asgari ücretin altında kalmamalıdır. Yıllardır fazla prim ödeyen ve düşük maaş alan Bağkur emeklileri de yeni düzenleme ile rahatlayacaktır” dedi.

STAJ MAĞDURLARININ ÖNÜ AÇILMALI

Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, çırak ve staj mağdurlarının sağlık sigortaları devam etmesine rağmen emeklilik sigortalarının yatırılmamasından kaynaklanan sıkıntıların sürdüğünü vurgulayarak, yeni düzenleme ile çıraklık ve staj sürelerinin emeklilik hesabına dahil edilerek mağduriyetlerinin giderilmesi gerektiğini kaydetti.

BAĞKUR PRİMLERİ ÇOK ARTTI

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, asgari ücretin artışı ile birlikte Bağkur primlerinin de arttığına dikkat çekerek, esnafın primleri ödemekte zorlandığını dile getirdi. Yanlarında istihdam ettikleri çalışanlarının sigorta primleri ile  Bağkur primlerini ödemekte zorlandıklarını hatırlatan Sesob Başkanı Hakan Demirgil, esnafa devlet desteğinin devam etmesini, esnafın ödemiş olduğu primlerin düşürülmesini, cansuyu kredileriyle destek olunmasını talep etti

BAĞKUR TESCİL MAĞDURLARININ SORUNLARI ÇÖZÜLMELİ

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, 1999 öncesinde esnaflık yapan, vergisini ödeyen ancak kayıt sisteminde Bağkur tescili yapılmadığı için mağduriyet yaşayan, emekli olamayan esnafların da prim borçlarını ödemek suretiyle emekli olabilmeleri gerektiğini de sözlerine ekledi. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler