Esnaflarımız kredilerle ayakta duruyor

 Esnaflarımız kredilerle ayakta duruyor

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, 2022 yılının seçim yılı olduğunu ifade ederek, 2023 yılında esnaf ve sanatkarların sorunlarının çözüme kavuştuğu bir yıl olması temennisinde bulundu.

Sorun ve sıkıntılarıyla 2022 yılını geride bıraktıklarını ifade eden Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, esnaf teşkilatı olarak 2022 yılını seçimle geçirdiklerini belirterek, “Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğimize bağlı odalarımızın seçimlerini bu yıl içerisinde tamamladık. Birliğimizin de seçimini yaparak başkan ve yönetim kurulu üyelerimizin destekleriyle bu göreve seçildim. Üst kuruluşlarımızın da seçimlerini bu yıl içerisinde tamamladık. Teşkilatımız açısından bu yıl seçim yılı oldu.  32 Oda başkanımızdan 7 tanesi görevlerini yeni başkanlara devretti. Diğerleri ise üyelerine hizmet etmeye devam edecek. Seçimlerde bizleri bu görev layık gören, destek veren vermeyen oda başkanlarımıza ve yönetim kurulu üyelerine teşekkür ediyoruz. “dedi.

ZAMLAR ESNAFIN BELİNİ BÜKTÜ

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, başta akaryakıt olmak üzere kur artışı, elektrik, doğalgaz, kira, sigorta primi ve buna benzer girdilerin maliyetlerin artması nedeniyle esnafın mağdur olduğunu, girdilerini karşılamakta zorlandığını dile getirerek, 2022 yılının esnaf açısından iyi geçmediğini vurguladı. Sesob Başkanı Demirgil, 2023 yılı için de esnafın sorun ve sıkıntılarını giderdiği bir yıl olmasını temenni etti.

TÜM ÜRÜNLERDE ZAMLAR GERİ ÇEKİLMELİ

Sesob Başkanı Hakan Demirgil, piyasada yaşanan artışların hem esnafı hem de vatandaşı zor durumda bıraktığını belirterek, döviz kuru ve maliyetlerin artmasını fırsata çeviren büyük marketler ve toptancıların da mal allım satımında hassas olmalarını, fiyat artışlarında duyarlı olmalarını, esnafı ve vatandaşları mağdur etmemelerini tavsiye etti

ESNAF KREDİLERLE AYAKTA DURUYOR

Sivas Esob Başkanı Hakan Demirgil, esnafın maliyetleri karşılamaması nedeniyle zor durumda kaldığını, kredi çekerek günü kurtarmanın peşinde olduğunu dile getirdi. Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifleri aracılığı ile Halkbankası tarafından sağlanan kredi faizlerinin düşürülmesi ile talebin arttığını hatırlatan Sesob Başkanı Demirgil “Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan tarafından faiz oranlarının 2 puan aşağı çekilmesi ile birlikte kooperatifimizde olan yoğunluk daha da arttı.

 Başta 27. bölge birliği başkanımız Sayın Mesut Dursun olmak üzere çalışanlarımıza yoğun çalışmalarından dolayı teşekkür ediyoruz. Kooperatiflerimiz aracılığı ile şu ana kadar esnaf ve sanatkarlarımıza 820 milyon TL’yi geçen para aktarıldı. Dosyalarımızı yetiştirmek için çalışmalar devam ediyor” diye konuştu.

Başkan Demirgil, esnaf ve sanatkarlara yönelik olarak devlet desteğinin artarak devam etmesini ve cansuyu kredileri ile esnafa destek olunması gerektiğini de sözlerine ekledi.

ESNAF SAYIMIZ ARTIYOR

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, seçil kayıtları hakkında da açıklamalarda bulundu. Demirgil, 01.01.2022-29.12.2022 tarihleri arasında Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Sicil Müdürlüğüne 2070 kayıt yaptırıldığını, 830 esnafın da çeşitli nedenlerden dolayı kaydını sildirdiğini hatırlatarak, esnaf sayısının 20 bini geçtiğini dile getirdi.

ESNAF 2023 YILINDAN UMUTLU

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, yeni yılın esnaf camiasına ve ülkemize sağlık, bereket getirmesini temenni ederek, yaşanan kur artışı başta olmak üzere elektrik, doğalgaz ve fiyat artışlarından çok etkilenen esnafların 2023 yılında yeniden ayağa kaldırılması gerektiğini, bu nedenle de desteklerin arttığı, taleplerin karşılandığı yeni bir yıl olmasını temenni ederek nice yıllar diledi. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler