ESTAŞ Cari Açığı Azaltıyor

 ESTAŞ Cari Açığı Azaltıyor

Geçtiğimiz günlerde eldiven fabrikasının temellerini atarak dikkatleri bir kez daha üzerine çeken ESTAŞ, ürettiği kam millerini dünyanın dört bir yanına pazarlayarak Türkiye’nin cari açığının azalmasına büyük katkı sunuyor.

TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK KAM MİLİ ÜRETİCİSİ

Ülkemizin ilk ve en büyük kam mili üretim tesisine sahip olan ESTAŞ, 2020 yılını 40 milyon doları aşkın ciro ile kapattı. 2021 yılı sonuna kadar da yaklaşık 30 milyon doları bulan yeni yatırımları hayata geçirmeyi hedefleyen ESTAŞ’ın Genel Müdürü Osman Mavuş, orta ve uzun vadeli hedeflerine dair açıklamalarda bulundu.

İMPLANT YATIRIMI DEVAM EDİYOR

Yurtiçi ve yurtdışında 16 otomotiv üreticisinin motorlarında ESTAŞ’ın kam millerini kullandığını ifade eden Mavuş; ayrıca 44 ülkenin yedek parça piyasasına da kam mili ihraç ettiklerini belirtti. Eksantrik mil üretiminin yanında medikal alana da yatırım yaptıklarını anımsatan Mavuş, insan vücudunda kullanılan travmaya ve tümör grubuna yönelik ürünlerin haricinde diş implant yatırımlarına da devam ettiklerini dile getirdi.

ELDİVEN ÜRETİMİ ÜLKE İTHALATINI AZALTACAK

ESTAŞ Genel Müdürü Mavuş, “Otomotiv yan sanayi sektöründe ilk aranan ve dünyada 5 üreticiden biri olma pozisyonumuzu elektrikli araçların gelişmesine bağlı olarak diğer parçalarla devam ettireceğiz. Medikal grubunda talaşlı ve katmanlı imalat teknolojilerini kullanarak kemiklerin yedek parçası diyebileceğimiz bir sisteme ürün gamımızı oturtacağız. Bununla beraber eldiven imalatında olduğu gibi ülkemizin ithal etmek zorunda olduğu birçok ürünü milli ve yerli yapısıyla yerlileştireceğiz. Dış pazara Almanya ve Avusturya’dan başlayıp oradan da yayılacağız” dedi.

Benzer Haberler