EYT ‘de esnaf işçilerle aynı şartlarda yararlanmalıdır

 EYT ‘de esnaf işçilerle aynı şartlarda yararlanmalıdır

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil ,  emeklilikle yaşa takılanlar için yapılacak düzenlemelerde esnafın da isçilerle aynı şartlarda yararlanması gerektiğini söyledi.

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan EYT düzenenlemesinde esnafın mağdur edildiğini vurgulayan Sesob Başkanı Hakan Demirgil, SSK ve Bağkur arasında yaşanan adaletsizliğin giderilmesi gerektiğini hatırlatarak, “Ailesinin geçimini temin eden, fazla çalışan esnaf kesimidir.  Esnaf şehrin, ülkenin ve toplumun mihenk taşıdır. Devlete fazla yükü olmayan, daima katkı istihdama ve ekonomiye katkı sağlayan kesimdir.  Normal süreçte SSK’lılar 7 bin 200 günde emekli olurken, Bağkur’lu işverenlerimiz ise 9 bin günde emekliliği hak etmektedir. En fazla esnaflarımız prim ödemesine rağmen maaşları da çok düşüktür. Bağkru ve SSK arasındaki prim adaletsizliği giderilmeli ve aynı şartlarda emeklilik hak edilmelidir” dedi.

EYT düzenlemesi sonrasında yine esnafın mağdur olduğunu vurgulayan Sesob Başkanı Hakan Demirgil , “EYT düzenlemesi cumhurbaşkanımız tarafından açıklandı. Bu düzenleme ile binlerce vatandaşlarımız emekli olacak. Ancak, düzenlemede yine esnafımızın mağduriyeti devam etmektedir. Çalışanlarımızın sigortasını biz yatırıyoruz onlar 5 bin günde emekli oluyor. Bizler ise 9 bin günde emekli oluyoruz. Bu adaletli bir uygulama değildir.  EYT düzenlemesinin esnafımızı da kapsamasını beklerdik. Primini ödemiş, vergi vermiş esnafımız, bugünkü şartlarda emeklilik hakkını kazanamıyor. Ama yanında çalışan ustası, işçisi emekli olurken kendisi 9 bin prim günü ve 25 yıllık hizmet süresine takılı kalıyor. Esnaf teşkilatı olarak bu uygulamaya karşıyız. 8 Eylül 1999 öncesinde kaydı bulunan esnaflarımızın da 5 bin gününü doldurmak şartıyla düzenlemeden yararlanmasını arzu ediyoruz. İnşallah karar meclise gitmeden, Resmî Gazete’ de yayınlanmadan esnafımızın mağduriyeti giderilir. Cumhurbaşkanımızdan, Bakanlarımızdan, milletvekillerimizden ve siyasi partilerimizden esnaflarımıza sahip çıkmalarını ve mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında destek bekliyoruz” diye konuştu.

BAĞKUR PRİMLERİ ÇOK ARTTI

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, asgari ücretin artışı ile birlikte Bağkur primlerinin de arttığına dikkat çekerek, esnafın primleri ödemekte zorlandığını ifade etti.Yanlarındaa istihdam ettikleri çalışanlarının sigorta primleri , Bağkur primlerini ödemekte zorlandıklarını dile getiren Sesob Başkanı Hakan Demirgil,  esnafa devlet desteğinin devam etmesini, cansuyu kredileriyle destek olunmasını talep etti Haber Foto: G.ÖZAT

Benzer Haberler