“Ezelden Beridir Hür Olanlar ve Daima Hür Yaşayacak Olanlar”

 “Ezelden Beridir Hür Olanlar ve Daima Hür Yaşayacak Olanlar”

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ terör örgütü tarafından gerçekleştirilen hain darbe girişiminin 7. yılında Sivas’ta çeşitli etkinlikler düzenlendi.

İlimizde ilk program, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü “Türkiye Yüzyılının Kahramanları” Resim ve Fotoğraf Sergisi’nin Açılışı ile başladı. Atatürk Kongre Müzesi Binasında gerçekleştirilen serginin açılışına Vali Dr. Yılmaz Şimşek ve il protokol üyeleri katıldı. Serginin açılışında konuşan Vali Şimşek, 15 Temmuz’da milletin birlik ve beraberliğinin gözler önüne serildiğini ifade ederek, “Aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Rabbim bu aziz millete 15 Temmuz’lar yaşatmasın.” diye konuştu. Açılışın ardından katılımcılar, 15 Temmuz darbe girişimini anlatan çok sayıda fotoğrafın yer aldığı sergiyi gezdi.

  Şehitler Mezarları Başında Dualarla Anıldı

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Etkinlikleri kapsamında; şehitlerimiz kabirleri başında anıldı. Vali Yılmaz Şimşek ve il protokolü üyeleri, Yukarı Tekke Mezarlığı’nda bulunan polis, garnizon ve ilk şehitliği ziyaret ederek, şehitlerimizin kabirlerine karanfil bıraktı.

 15 Temmuz Şehidinin Baba Ocağı Ziyaret Edildi

Sivas Valisi Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin ve il protokolü 15 Temmuz gecesi İstanbul Çengelköy’de şehit olan Halil Kantarcı’nın Zara Canova Köyü’ndeki baba ocağını ziyaret etti. Şehidimizin babası Ali Kantarcı’nın Zara Canova köyünde bulunan hanesini ziyaret etti. Şehidin babası Ali ve annesi Fadime Kantarcı ile sohbet eden Vali Şimşek, “Aziz şehitlerimizin emaneti olan şehit ailelerimiz, bizim en değerlilerimizdir. Halil Kantarcı gibi ülkemizin bağımsızlığını savunurken şehit olan tüm kahramanlarımızı rahmetle anıyorum.” dedi. Vali Şimşek, ziyarette 15 Temmuz Gazisi Ali Kesici ile de bir araya gelerek bir süre sohbet etti.

 Gaziler Unutulmadı

Vali Yılmaz Şimşek ve il protokolü 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında; 15 Temmuz 2016’da Emniyet Genel Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesinde görev yaparken gazi olan polis memuru Baki Taşer ile İstanbul Taksim’de çalışırken hain askerler tarafından vurulan Mehmet Halıcı’yı hanelerinde ziyaret etti. Gazilerimizin hatırını soran ve aileleriyle sohbet eden Vali Şimşek, “Hain darbe girişiminde şehit ve gazilerimizin göstermiş oldukları onurlu duruş, tarihe altın harflerle yazılmıştır.” dedi.

 İlk Günkü heyecan ve Coşkuyla Meydan Doldu

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü Münasebetiyle yürüyüş düzenlendi. Tren garı önünden Türk bayrakları eşliğinde başlayan yürüyüş, Atatürk Kongre Müzesi Bahçesinde sona erdi. Yürüyüşe Vali Yılmaz Şimşek, Belediye Başkanı Hilmi Bilgin, il protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

 Kongre Müzesi Bahçesi’nde düzenlenen anma programına katılan Vali Yılmaz Şimşek, ilk olarak 15 Temmuz Anı Defterini imzaladı. Daha sonra 15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü programına geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan etkinlikte Kuran-ı Kerim tilaveti okunarak dualar edildi.

 15 Temmuz Şanlı Bir Destan

Hain darbe teşebbüsü üzerinden 7 yıl geçtiğini ifade ederek sözlerine başlayan Vali Yılmaz Şimşek, ilk günkü heyecan ve coşkuyla meydanların dolduğunu söyledi. 7 yıl önce ülke ve millet olarak karanlık bir gecenin yaşandığını belirten Vali Şimşek; “Devletimizin, ordumuzun içine sızan hainlerce milli birliğimize, beraberliğimize ve demokrasimize karşı bir hain darbe girişimi gerçekleşti. Adeta ülkemiz işgal edilmek istendi ama unuttukları bir şey vardı o da bu milletin feraseti, bu milletin cesareti. Bu milletin cumhurbaşkanına sevgisi ve bu milletin yine demokrasiye bağlılığı. Nitekim aziz milletimiz kendi silahını kendine doğrultan ihanet şebekelerine karşı cumhurbaşkanımızın çağrısıyla genç yaşlı, kadın erkek demeden Türk bayraklarıyla meydanlara çıkmış halkın iradesinin her şeyin üstünde olduğunu bir kez daha göstermişti. Yurdun dört bir yanında büyük bir inanç, azim ve kararlılıkla gece boyunca tankın, tüfeğin, topun, uçağın, helikopterin karşısına yüreğiyle kendini siper eden halkımız darbe teşebbüsünde bulunanların hedeflerine ulaşmasını engellemişti. Şüphesiz 15 Temmuz milletimizin yazdığı şanlı destanlardan birisi olmuş halkımızın gösterdiği kararlılık ve cesaret ise demokrasi tarihine altın harflerle yazılmıştı. Yurdumuzun her şehrinde meydanları dolduran milletimiz tuttukları nöbetlerle de milli iradeyi savunmuş demokrasimizi geleceğe taşımıştı.” dedi.

 15 Temmuz’da, 4 Eylül Ruhu Sergilendi

Cumhuriyetin temellerinin atıldığı tarihi meydanın her daim vatanın çarpan yüreği haykıran sesi olacağını söyleyen Vali Şimşek “Sivas Meydanı 7 sene önce gösterdiği inancı, azmi ve coşkuyu bugün de aynı şekilde göstermektedir. Tüm dünyanın dikkatini çeken bu tablo, dün olduğu gibi bugün olduğu gibi yarın da hainlerin kâbusu olacaktır. Kuşkusuz Cumhuriyetimizin temellerinin atıldığı bu tarihi meydan, her daim vatanın çarpan yüreği haykıran sesi olarak kalacaktı. Sivas halkı 15 Temmuz’da 4 Eylül ruhunu sergilemiş, en zor şartlarda bile boyun eğmeyen bir irade ortaya koymuştur. Gelecekte de Türk Milletine tuzak kurmak isteyenler, pranga vurmak isteyenler, Aziz Milletimizin çelikten iradesinden ve vatan aşkından gereken cevabı alacaktır. Bugün de bize düşen en önemli görev, şehitlerimizin emaneti olan bu kutsal vatana aynı inanç ve kararlılıkla sahip çıkarak, ülkemizin bekasına, birliğine, huzuruna ve geleceğine hizmet etmektir. Bundan sonra da el birliğiyle, gönül birliğiyle güçlü ve Yeni Türkiye Yüzyılında müreffeh Türkiye hedefine hep beraber yürümek şiarımız ve temel hedefimiz olacaktır.” ifadelerini kullandı.

 Konuşmaların ardından Sivas Devlet Türk Halk Müziği Korosu’nun seslendirdiği kahramanlık türkülerine vatandaşlar, coşkulu bir şekilde eşlik etti. FETÖ Terör Örgütünün hain darbe girişiminin demokrasi zaferiyle sonuçlandığı tarih olan 15 Temmuz 2016’nın 7. yıl dönümü etkinlikleri, 00.13’de verilen salâlar ile sona erdi. Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler