FENS’ten CÜTFAM’a Büyük Destek

 FENS’ten CÜTFAM’a Büyük Destek

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi (SCÜ) Tıp Fakültesi bünyesinde yer alan Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Merkezi (CÜTFAM), Avrupa’nın en üst sinir bilim topluluğu olan Avrupa Sinir Bilim Cemiyetleri Federasyonundan (FENS) destek almaya hak kazandı.

Her yıl sınırlı sayıda projeye destek veren FENS, geçen yıl uluslararası 33 projeye destek verirken, bu yıl 22 ülkeden 38 projeye destek veriyor. 2023 yılı için, İrlanda, Almanya gibi ülkelere sadece birer proje desteği verilirken Türkiye’den destek verilen 2 projeden biri CÜTFAM’ın “Hastalıkta ve Sağlıkta Beyin”  Projesi oldu.

CÜTFAM Müdürü Doç. Dr. Ahmet Şevki Taşkıran öncülüğünde, Tıp Fakültesi öğrencileriyle yürütülen proje, Tıp Fakültesi Dekanlığı tarafından da destekleniyor.

Konuya dair açıklamalarda bulunan Tıp Fakültesi Dekan Vekili Doç. Dr. Mustafa Karademir, “Öğrenci Merkezli birimimiz CÜTFAM, Tıp Fakültemize ciddi değerler katmaktadır. CÜTFAM’da öğrencilerimiz daha mesleklerine başlamadan dahi önemli çalışmalar yapıyorlar. Merkezimizden şimdiye kadar 50’den fazla TÜBİTAK öğrenci projesi geçirildi. Bir çok Avrupa Birliği projesinin çalışmasını da burada yapıyoruz. Bu yıl aldığımız, dünyada sadece 38 projenin desteklendiği bir projede yer almak bizi gururlandırdı. Projede emeği geçen tüm akademisyen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.” dedi.

Proje yürütücüsü CÜTFAM Müdürü Taşkıran ise “13- 19 Mart Beyin Farkındalığı Haftası’nda hayata geçirilmek üzere FENS’e bir proje başvurusunda bulunduk. Türkiye genelinde kabul edilen 2 projeden birisi merkezimizden çıktı. Bu sayede uluslararası düzeyde saygın bir kuruluştan destek alarak yaptığımız çalışmaları kabul ettirmiş olduk. Projemizle, beyin ve beyin ilişkili hastalıkların, Sivas’ta farklı yaş ve eğitim düzeylerinde insanlara anlatıp halkımızın bilgilendirilmesini amaçlıyoruz. Bu kapsamda 7’den 70’e beyin farkındalığı oluşturmak için okullarla beraber çeşitli etkinlikler hayata geçireceğiz. CÜTFAM’da yarının bilim insanı olacak çocukları ağırlayarak deneyler yaptıracağız. Ayrıca yerel ve ulusal basında beyin ilişkili hastalıkların tanıtımı ile bilinçlendirme çalışmaları da yapacağız.” şeklinde konuştu.

“Hastalıkta ve Sağlıkta Beyin” Projesinin hayata geçirilmesinde çalışan başta Tıp Fakültesi Dekanlığı, CÜTFAM Müdürü Taşkıran ve öğrencileri kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz. Haber Foto: T. ÇAKMAK

Benzer Haberler