Gemerek’te Hasar Tespit Çalışmaları Tamamlandı

 Gemerek’te Hasar Tespit Çalışmaları Tamamlandı

Gemerek Kriz Yönetim Toplantısı, Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek’in başkanlığında ilgili kurum müdürlerinin katılımıyla yapıldı. 

7 Haziran Salı günü Gemerek’te aşırı yağış sonrası yaşanan sel felaketinin ardından bölgede çalışmalar devam ediyor. Sivas Valisi Dr. Yılmaz Şimşek, Gemerek Belediyesinde oluşturulan Kriz Yönetim Merkezi’nde yapılan toplantıda Gemerek Kaymakamı İlhan Kayatürk ve ilgili kurum müdürlerinden bilgi aldı.

– En Büyük Tesellimiz Can Kaybının Olmaması

Burada açıklamalarda bulunan Vali Şimşek, 290 personel ve 79 iş makinasının bölgede çalıştığını söyledi.

Can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu belirten Vali Şimşek, “Selden dolayı hasarlarımız var, bizim için sevindirici olan can kaybının olmaması. Zararlar tazmin olur, devletimiz güçlüdür. Hasar tespit çalışmaları yapılmış. İnşallah müracaatlarımızı yapacağız ve bu tespit çalışmaları doğrultusunda da gelen kaynakları belediyemiz olsun vatandaşlarımız olsun onlara bu zararlarını tazmin etmek üzere tahsis edeceğiz.” dedi.

– Hasar Tespit Çalışmaları Tamamlandı

Taşkının ardından özveri ile çalışan personele teşekkür eden Vali Şimşek, “Öncelikle bu süreçte özveri ile çalışan gayretle çalışan başta kaymakamımız olmak üzere belediye başkanımız olmak üzere tüm kurum ve kuruluşlarımıza onların yetkililerine teşekkür ediyoruz. Yine bu süreçte bize geçmiş olsun dileklerini ileten ve yine ziyarette bulunan devlet büyüklerimize ve yine tüm dostlarımıza teşekkür ediyoruz. Şimdi burada aslında incelenmesi gereken konu birinci sırada vatandaşlarımızın mağduriyetinin giderilmesi. Hasar tespit çalışmaları bu konuda da zaten AFAD müdürümüz çalışmalarını tamamlamış durumda.” ifadelerini kullandı.

– Büyük Bir Afeti, Ucuz Atlattık

Bundan sonra bu tür afetlerin yaşanmaması için kalıcı çözümler üretilmesi gerektiğini ifade eden Vali Şimşek sözlerini şöyle sürdürdü:

“Diğer konuda bundan sonra bu tür afetlerin yaşanmaması adına bu tür sorunların yaşanmaması adına ne yapabiliriz kalıcı olarak ne yapabiliriz. Bu sorun neden kaynaklandı. Menfezlerin dar olmasından mı kaynaklandı. Yani yağış tabi ki aşırı oldu bu bir gerçek ama biz yağışın aşırı olmasına da hazırlıklı olmamız gerekir. İşte burada bu aşamadan sonra buradan bir daha böyle bir sorun yaşanmaması adına ve konuya kesin bir çözüm getirmek adına ne yapabiliriz biz onu çalışmamız gerekiyor. Bu anlamda da kamu kurum ve kuruluşlarımıza belediyemize herkese görevler düşüyor. Aslında büyük bir afet ama ucuz atlatılmış bir afet. İnşallah Allah tekrarından korusun diyelim. Birazdan bu Afet bölgelerinde incelemelerde yapacağız. Daha bariz şekilde ne olmuş ne bitmiş bunu göreceğiz. Tabi anayolun buradan geçiyor olması da bizim için bir dezavantaj oldu. Anayolun kapanmış olması lokal bir afetin dışına çıktı ve burada işte Sivas-Kayseri D-260 otoyolunun kapanması buradan geçen vatandaşımızın da mağduriyetine sebep oldu. Bu anlamda bizim kalıcı çözüm getirmemiz gerekiyor.”

Vali Şimşek, toplantının ardından taşkından en çok etkilenen Kızılşar, Köröküz ve Büyük Kamışlı derelerinde incelemelerde bulundu. Yapılan çalışmalar hakkında bilgi alan Vali Şimşek, selden etkilenen vatandaşlara da geçmiş olsun dileklerini iletti.Haber Foto: Sivas Valiliği

Benzer Haberler