Gönüllü olarak deprem bölgesinde görev yapan adliye personellerine teşekkür belgesi töreni düzenledi

 Gönüllü olarak deprem bölgesinde   görev yapan adliye personellerine teşekkür belgesi töreni düzenledi

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından bölgedeki adli hizmetlerin aksamaması için gönüllü olarak bölgede görev yapan adliye ve cezaevi personeline yönelik teşekkür belgesi töreni düzenledi.

Sivas Adliyesi konferans salonunda düzenlenen törene, Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, Sivas Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Kutluboğa, Sivas Cumhuriyet Başsavcı Vekili Taner Güngör ile deprem bölgesinde görev yapan 12 Cumhuriyet Savcısı ve adliye ile cezaevi personeli katıldı.

Deprem bölgesine gönüllü olarak giden başsavcılık personeline yönelik “Kahraman Serdengeçtiler” hitabı ile törendeki konuşmasına başlayan Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, “Emekleriniz, milletimiz ve devletimiz tarafından hiçbir zaman unutulmayacaktır. Sizlerle gurur duyuyor, yargı teşkilatı ve Sivas adliyesi adına minnet ve şükranlarımı ifade etmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

6 Şubat’ın hafızalardan silinmeyecek bir tarih olduğunu belirten Başsavcı Uğurlu, 50 binden fazla can kaybına sebep olan, 11 ilde etkisini gösteren deprem nedeniyle derin üzüntü duyduklarını ifade etti.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı olarak deprem bölgelerinde yaptıkları çalışmalara değinen Başsavcı Uğurlu, bölgeye hareket eden ilk ekibin ağır kış şartlarına rağmen 7 Şubat’ta depremin merkez üssü Kahramanmaraş’a ulaştığını ve bölgede ölü muayene işlemlerini gerçekleştirdiklerini belirtti.

Süreç içerisinde Kahramanmaraş Başsavcılığı’nın talebi üzerine, Sivas’taki DSİ, Karayolları ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerindeki 3 yetkin laboratuvarlarında akademisyenler liderliğinde 3 ayrı bilirkişi heyeti oluşturulduklarını söyleyen Başsavcı Uğurlu, Kahramanmaraş’a ait karot ve donatı incelemeleri ve raporlamalarına devam edildiğini belirtti.

Başsavcı Uğurlu, Adalet Bakanlığı tarafından hayata geçirilen “Kardeş Adliye” uygulaması kapsamında Sivas adliyesinin Afşin adliyesi ile kardeş adliye olarak belirlendiğini ve buradaki adli hizmetlerin yerine getirilmesi için gönüllü personelden oluşan başka bir ekibi de Afşin’e görevlendirdiklerini ifade etti. Başsavcı Uğurlu, Afşin adliyesine gönderilen gönüllü personel ekibinin yanı sıra 3 konteyner talebini de karşıladıklarını belirterek, karot ve donatı delillerinin toplanması konusunda ise halen yardımcı olmayı sürdürdüklerini söyledi.

Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu, afet bölgesine sağladıkları desteğin bunlarla sınırlı olmadığını belirterek, Adıyaman ve Elbistan adliyeleri ile Gaziantep Ceza İnfaz Kurumuna adliye ve cezaevi personelinden oluşan ekiplerin görevlendirildiğini söyledi.

Töreni gerçekleştirmelerinin amacından bahseden Uğurlu: “Bugün burada toplamamızın sebebi, civanmert ve serdengeçti tavrınızla birlikte fedakâr çalışmalarınız nedeniyle takdir, teşekkür ve minnetimizin ifadesi olan belge takdimidir. Elbette ki, emeklerinizi herhangi bir şekilde ödüllendirmek yeterli değildir. Zor zamanda imkânsız koşullara rağmen, hiçbir maddi beklentisi olmadan “ben varım” diyerek öne çıkan bu güzide topluluğa layık bir ödül henüz icat edilemedi. Bedeli ödenmez hizmetlerinizin, size ve ailelerinize miras ve gurur vesilesi olarak tescil edilmesinin nişanesi olarak bu belgeleri takdim edeceğiz. Emekleriniz, milletimiz ve devletimiz tarafından hiçbir zaman unutulmayacaktır.” dedi.

Başsavcı Uğurlu, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Hepimiz bir parçamızı toprağa verdik, ailelerimiz muhacir oldu, şehirlerimiz yıkıldı. Ancak yıkılan şehirlerimiz asla yok olmayacak ve asil devletimiz ile necip milletimizin birlik ve beraberliğiyle ayağa kaldıracağız. Kimse bundan şüphe etmesin.” Ayrıca, depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, geride kalanlara sabır, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum. Rabbim ülkemize bir daha böyle afetler yaşatmasın. Hepinizi en kalbi duygularımla ve muhabbetle selamlıyorum.”

Sivas Adalet Komisyonu Başkanı Fatih Kutluboğa, ülkemizde son yüzyılda yaşanan en büyük depremlerden birinin meydana geldiğine dikkat çekerek, millet olarak hızlı bir şekilde reaksiyon gösterildiğini ve bölgeye her türlü yardımın en hızlı şekilde yapıldığını söyledi. Kutluboğa, Sivas adliyesi olarak ilk günden itibaren yardım kampanyası başlattıklarını ve bölgede adli hizmetlerin aksamadan yürütülmesi için Sivas Cumhuriyet Başsavcısı Hasan Uğurlu’nun koordinasyonunda, depremin ikinci gününden itibaren bölgeye personel desteği sağladıklarını belirtti. Kutluboğa, Başsavcı Uğurlu ile birlikte afet bölgesine gittiklerini ve oldukça vahim bir tablo ile karşılaştıklarını, bölgeye giden adliye personelinin çok zor şartlar altında görevlerini yerine getirdiklerini ifade etti. “Allah bir daha böyle bir felaketi bizlere yaşatmasın” diyen Kutluboğa, bölgeye gönüllü olarak giden ve orada özverili bir şekilde çalışan Sivas adliyesi ve cezaevi personeline teşekkür etti.

Deprem bölgesine giden adliye ve cezaevi personeli adına konuşma yapmak üzere söz alan Sivas Adliyesi İdari İşleri Müdürü Mehmet Yiğit, “Böyle bir organizasyonla hayatımız boyunca gururla saklayacağımız teşekkür belgelerini bizlere vererek onurlandıran Sivas Cumhuriyet Başsavcımız Hasan Uğurlu’ya, Sivas Adalet Komisyonu Başkanımız Fatih Kutluboğa’ya ve Sivas Cumhuriyet Başsavcı Vekilimiz Taner Güngör’e tüm personel arkadaşlarım adına teşekkür ediyorum” dedi. Hangi şartlar altında olursa olsun her zaman göreve hazır olduklarını belirten Yiğit, deprem bölgesine gittiklerinde birçok sorunla karşılaştıklarını ancak bu sorunları Başsavcı Uğurlu ve diğer yetkili isimlere ilettiklerinde sorunların hızlı bir şekilde çözüldüğünü ve bu durumun kendilerine güç verdiğini ifade etti.

Konuşmaların ardından teşekkür belgesi takdim törenine geçildi. Tören, afet bölgesinde görev yapan adliye ve cezaevi personeline teşekkür belgelerinin verilmesiyle son buldu.

Gönüllü olarak deprem bölgesine giden adliye ve cezaevi personeline yönelik düzenlenen teşekkür belgesi töreninin ardından, bölgede özverili ve fedakârca görev yapan 12 Cumhuriyet Savcısı ile birlikte 89 kişilik ekip, Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından düzenlenen iftar sofrasında bir araya geldi.

Sivas Cumhuriyet Başsavcılığı, depremin ikinci gününden itibaren Kahramanmaraş, Adıyaman, Gaziantep, Elbistan ve Afşin’de adli hizmetlerin etkin ve hızlı bir şekilde yürütülmesine katkı sağlamak amacıyla 12 Cumhuriyet Savcısı, 2 Yazı İşleri Müdürü, 1 İdari İşleri Müdürü, 29 Zabıt Kâtibi, 2 İcra Kâtibi, 1 Seçim Kâtibi, 1 Mübaşir, 1 Adli Tıp Uzmanı, 2 Otopsi Teknisyeni, 22 İnfaz Koruma Memuru, 3 Memur, 3 Teknisyen, 2 Bilgisayar işletmeni, 2 Aşçı, 3 hizmetli ve 3 şoför olmak üzere toplamda 89 kişilik ekip ile görev yaptı. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler