Gurbetçi hemşerilerimiz esnafın yüzünü güldürdü

 Gurbetçi hemşerilerimiz esnafın yüzünü güldürdü

Sivas Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, gurbetçi vatandaşların gelmesiyle birlikte piyasada bir canlanma olduğunu belirterek, esnafın bir nebze de olsa sevindiğini söyledi.

Yıllık izinlerini Türkiye’de ve memleketlerinde geçirmek için yurt dışından gelen vatandaşların ve tatillerini memleketlerinde geçirmek isteyen hemşerilerinin Sivas’a gelmesi ile birlikte piyasada bir hareketlilik olduğunu ifade eden Sesob Başkanı Hakan Demirgil, “Salgın sürecinde esnaflarımız çok zor durumda kaldı ve iş yapamaz hale geldi. Gurbetçilerimiz de memleketlerine gelemediği için esnafımız iş yapamadı. Bundan sonra piyasada yaşanan hareketlilik, kur artışı, akaryakıt fiyatlarının sürekli artması esnafımızı olumsuz etkiledi. Esnaflarımız, iş yapamadığı için giderlerini de karşılayamadı. Okulların tatil olması, gurbetçi vatandaşlarımızın da yıllık izinlerini memleketlerinde geçirmesi nedeniyle esnaf ve sanatkarlarımızda genel anlamda bir hareketlilik oluşturdu. Okulların tatil olması ve Kurban Bayramının da 9 güne çıkarılması nedeniyle memleketlerine dönen vatandaşlarımız da esnafımıza katkı sağladı. 

 Gurbetçi vatandaşlarımız Eylül ayına kadar memleketinde izinlerini geçirmesi nedeniyle esnafımıza ve ekonomimize önemli katkı sağlamaktadır. Yaz döneminde gurbetçilerimizin alışverişleriyle, ihtiyaçlarını karşılamalarıyla ekonomimizi hareketlendirdiğini, esnafımıza alışverişleriyle destek olduğunu görüyoruz.

Gurbetçilerimiz; izin sürecince memleketlerinde araçlarının bakım ve onarımlarını yaptırıyor, alışverişlerini ve ihtiyaçlarını da yine esnaftan karşılıyor. Dönüşte ise hediyeler alarak esnafa destek oluyor” dedi.

MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNE ÖNEM VERİN

Esnaf ve Sanatkarların ülke ekonomisine önemli katkı sağladığını vurgulayan Sesob Başkanı Hakan Demirgil, esnaf ve sanatkarlara da seslenerek gerek gurbetçi vatandaşların gerekse de başka şehirlerden gelen hemşerilerimize yardımcı olunmasını, müşteri memnuniyetine ve ahilik geleneğine önem vermelerini tavsiye etti.

Benzer Haberler