Gürün afete maruz bölge kapsamına alındı

 Gürün afete maruz bölge kapsamına alındı

10 ili kapsayan ve Sivas’ın Gürün ilçesinde de ev ve işyerleri hasar gören depremde, mağdur olanların mağduriyeti giderilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Gürün ilçemiz Afet Bölgesi ilan edilmesi, memnuniyetle karşılandı.

  Elbistan merkezli ikinci deprem Gürün ilçesinde şiddetli bir şekilde hissedildi. Deprem sonrasında ev ve işyerleri hasar görmüştü.

Sivas Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, hasar gören depremle birlikte mağdur olan ve işyerleri zarar gören esnafları ziyaret etmiş ve mağduriyetlerini dile getirmişti.

10 ilde yaşanan mağduriyet kadar olmasa da Gürün ilçesinde vatandaşların ve esnafın  yaşadığı sıkıntıları da dikkate alan Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan, Gürün ilçesini de Afete Maruz Bölge kapsamına aldı.

  Sivas Esnaf Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Hakan Demirgil, alınan kararın deprem nedeniyle zor durumda olan Güründeki esnafları ve vatandaşları memnun ettiğini söyledi.

Zarar gören, işyerleri yıkılan esnafları ziyaret ettiğini ve yaşadıkları sıkıntılara şahit olduklarını dile getiren Sesob Başkanı Hakan Demirgil, “Gürün ilçemizde de etkili olan deprem nedeniyle mağduriyetler Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarıyla giderilecektir. İlçenin afet kapsamına alınması ile birlikte yıkılan, zarar gören işyerleri ve evlerin hasar tespitleri devletimiz tarafından yapılacaktır. Depremde zarar gören ev ev işyerleri kira ve maddi destek sağlanacaktır. Esnafımızı kredi desteği verilecek ve daha önce kullanılan kredilerde faizsiz olarak ertelenecektir. SGK ve devlete olan ödemeler ve primler ertelenecektir. Kosgeb, Halkbankası ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi aracılığı ile uzun vadeli kredi imkanı sağlanacaktır. Hastanelerde tedaviler ücretsiz olarak yapılacaktır. İnşallah devletimiz tarafından yapılacak olan desteklerle esnafımızın ve vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilecektir” dedi.

Sesob Başkanı Hakan Demirgil, bu kararın alınmasına öncülük eden başta Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Ak Parti Grup Başkanı sayın İsmet Yılmaz’a, bakanlarımıza, milletvekillerimize ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu. Haber Foto: G. ÖZAT

Benzer Haberler